Film İncelemeleriGenelKült yapımlar

12 Kızgın Adam Film İncelemesi

“Çoğunluğun onayladığı şey kesin doğrudur demek koyunluk yapmaktır.”

Ön yargı nedir? Ve neden kötüdür? Ön yargılarınız bir hayatı kurtarmak veya kurtarmamak arasındaki ince bir çizgide olsa bile nasıl bir yol izlerdiniz?

12 Kızgın adam gelmiş geçmiş en eski ve en iyi filmlerin arasında başını çekiyor, zira film 1957 yapımı, çokça kullanılmayan birkaç tekniğin akıl babasıdır diyebiliriz, “One Shot Movies” tekniği yani tek çekim kamera kaydına alınan bir filmdir, kamera açısı değişse bile o 15-20 dk lık bölüm kesilmeden tek ve yalın bir dille seyirciye aktarılır. “Single Venue Film” türü ise, maddi imkansızlık yüzünden doğan bir türdür, genelde çok ama çok kısıtlı sahnelerde geçer, ve mekan kısıtlamasını diyaloglar ile aşmanın üzerine, seyirciye o şeyi göstermek yerine ise düşündürmek üzerine kuruludur.

“Bir hiç olmak çok üzücüdür beyler. İnsanlar hep aranmak ister, dinlenmek ister, hayatta bir kez de olsa önemli olmak ister.”

İşte bu iki tekniğin akıl babasıdır 12 Kızgın adam, maddi imkansızlık yüzünden tek sahnede çekilmiş olsa bile tek çekim sahnelerinin bolluğu ve doğallığı ile bu eksiğini kesinlikle kapatmıştır.

Babasın cinayetini işlemekten şüpheli 18 yaşında bir genç vardır, ve hayatı 12 jüri üyesinin ortak kararlarına bağlıdır. Suçlu bulunursa idam edilecek, suçsuz bulunursa beraat edecektir.

12 jüri üyesine verilen bir oda içerisinde birbirleri ile aralarında konuşmaları ve ortak bir karar vermeleri istenir, 11 kişi çocuğu suçlu bulurken aralarından sadece birisi suçlu bulmaz ve diğer 11 kişinin fikirlerini neden savundukları hakkında sorular sormaya başlar.

“Olayı nereye çekerseniz çekin, ön yargı gerçeği hep saklar.”

12 Adam ve 12 farklı hayat, her birinin çok farklı yaşadığı bir takım olaylar, bu dava için önemli bir sorun haline gelir.

İnce detaylara dikkat etmenin ne kadar önemli olduğu ve ciddi durumlarda göz önüne alınılmasının hayat kurtarabileceğini gözler önüne seriyor.

Önyargılı davranmanın ne kadar kötü olduğunu bilsek bile, maalesef ki hepimiz önyargılı bireyleriz, bunu inkar edemeyiz, ama 12 Kızgın Adam’ı izlediğinizde önyargılarınızdan kurtulmanıza, ve hayata tamamen açık bir pencereden bakmanızı sağlayabilir.

Kült seviyesindeki bu film dünyanın en iyi filmleri arasında gösteriliyor

 Hepinize iyi seyirler.

– Yani sen çocuğun suçsuz olduğunu sanıyorsun öyle mi?
+ Bilmiyorum, ama olabilir de.
– Seni tanımıyorum ama eminim hayatında hiç bu kadar yanılmamışsındır. Zamanımızı boşa harcıyorsun. Bırak gidelim.
+ Varsayalım yargılanan sendin, ne yapardın?
– Ben varsayım yapmakla uğraşmam dostum. Ben sadece bir işçiyim. Bir deneyeyim. Varsayalım sen hepimizin fikrini değiştirdin ve çocuk babasını gerçekten bıçaklamış, buna ne dersin?”

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu