DCGenelMarvel ve DC Evreni

Aquaman Kimdir ? Karakter Tanıtımı

Arthur i Nam-ı diğer Aquaman

Adından da anlaşılabileceği gibi su altı yaşamıyla iletişim kurabilen ve gücünü denizlerden alan bir süper kahraman. Tabii ki tek gücü denizlerden gelmiyor. Kendisinin Süperman’i alt edebilecek güçlere sahip olduğunu ve Justice League’nin asil kurucusu olduğunu biliyoruz.Arthur’un hikayesi babasının gaddarca davranışı ile başlıyor. Babası Arthur’u içinde tehlikeli deniz yaratıkları olan su dolu tanklara kitlerdi. Arthur yaratıklarla iletişim kurmayı öğrenmek zorundaydı, aksi takdirde ölecekti. Daha o çocuk haliyle ölümcül köpek balıklarını nasıl bir taşıt olarak kullanacağını biliyordu. Okyanusun yüzeyinden kat kat aşağıda yaşamını sürdürdü. Yıllar boyunca maruz kaldığı basınç sayesinde, kaslarını bizim başarma hayalini bile kuramayacağımız bir seviyeye kadar geliştirdi. Bu yüzden bir arabayı Hulk’tan farksız bir şekilde kaldırabiliyor ve bir futbol topu gibi fırlatabiliyor. Kas gücünün yanı sıra, dayanıklılığı büyüden geliyor. Kurşunlar Aquaman’in üstüne gelse bile sadece birkaç sıyrık bırakıyor, yani aynı Superman gibi. Ancak Superman büyüye ve kriptonite karşı dayanıklı değil. Aquaman’in ise savunmasız olduğu bir madde yok.

Aquaman tsunami yaratmak için balinalardan duvar oluşturur ve su altı canlılarla iletişim kurarak büyük bir orduya sahip olur.

Aquaman bir kraldır. Pek çok dövüş sanatının eğitimini almış ve denizdeki ordusunun haricinde ona arka çıkan bir kraliyet ordusuna sahip olmuştur. Kendisi sadece bir değil, iki orduya sahip ve komuta etmektedir. Yılları aşkın dövüş deneyiminin yanı sıra Aquaman, Superman ve Batman’in aksine kan dökmekten çekinmeyen ve zorunda kalırsa gözünü kırpmadan karşısındakini öldüren bir süper kahraman olarak dikkat çekmektedir.
Herkes onun kim olduğunu biliyor. Kimliğini saklamak gibi bir düşüncesi olmadı. Birlikte olduğu kişiden gerçek hayatını saklama endişesini hiç yaşamadı. Bu yüzden su altı kraliçesi Mera ile olan ilişkisi, belki de çizgi roman alemindeki gelmiş geçmiş en dürüst ilişkilerden biri. Aynı zamanda oğlunu kaybetti ve katilinin ellerinin bir pirana tarafından parçalanmasını sağladı. Böylece intikamını almış oldu.
Bu zamana kadar 7 düvelin fatihi nereden baksanız gezegenin %70’ini kötülüklerden korudu. İkincisi, yaratıldığından beri zaman ve mekan boyunca düzenli maceralar yaşadı: Antik Yunan’da bir tanrı olarak kendisine ibadet edildi, Neptün gezegeninde bulunup gezegenlerarası olimpiyatlara katıldı, her sene hemen hemen aynı zamanlarda Cthulhu’yla mücadeleye girdi ve kazandı.

Aquaman’i Batman vs Superman:Dawn of Injustice filminde Jason Momoa oynamıştı.
Gerçekten çok olumlu performans sergileyip karakter ile bütünleşmişti

Filmin başrol oyuncusu Jason Momoa ise Aquaman solo filminde Arthur Curry’nin yarı insan, yarı Atlantisli olarak geçirdiği zorlu çocukluk döneminden, kral olmaya uzanan bir öykü izleyeceğimizi söyledi ve devam etti;

“Justice League, Arthur Curry’nin hayatında yalnızca bir hafta sonuydu. Bu tamamen farklı bir film. Aquaman’de ailesinin nasıl tanıştığını ve ona ne olduğunu göreceksiniz. Daha sonra büyüyen çocuk, güçlerini keşfederek zorluklar yaşayacak ve her iki taraftan da kabul görmeyecek. Etrafına duvarlar ören bir adam haline gelecek. Sonra da Curry’nin yavaşça katılaştığını, kral olmak için tamamen isteksiz hale geldiğini ve güçleriyle ne yapmak istediğini bilmeyen birisine dönüştüğünü izleyeceksiniz. Bence James Wan harika bir iş çıkardı.”

James Wan’ın projeye dahil olma sürecini hatırlayacak olursak, Warner Bros. kendisine bir DC Genişletilmiş Evreni filmi yönetmesi için iki seçenek sunmuştu. Birisi şu ana dek üç yönetmen değiştiren The Flash (Flashpoint) filmiydi. Diğeri de çizgi roman dünyasında yıllardır “Tek gücü balıklarla konuşmak.” şeklinde dalga geçilen Aquaman’in solo filmiydi. Ancak Wan adeta kendi kendine meydan okuyarak, su efektleriyle dolu olacağı için prodüksiyon ekibini ekstra zorlayacak Aquaman’i çekmeyi tercih etmişti. Bu konuyla ilgili de konuşan Wan; “Aquaman bugüne kadar hep çizgi roman dünyasının espri malzemesi oldu. Ama onun hakkında ne kadar çok düşünürsem, öyle güçlere sahip olmanın ne kadar havalı olacağını düşünüyorum. Ben de, ‘hadi herkesin dalga geçtiği karakteri alıp, onunla çok ilginç bir şey yapalım.’ diye düşündüm.” dedi.

Merakla beklenen DC filmi “Aquaman”in ilk posteri görücüye çıktı.

DC Sinematik Evreni’nin merakla beklenen yeni süper kahraman macerası “Aquaman”in ilk posteri huzurlarımıza sunuldu.

Çizgi roman tarihindeki en eski kahramanlarından biri olan Aquaman’e filmde “Game of Thrones‘”un savaşçı Khal Drogo’su, “Conan the Barbarian”ın vahşi Conan’ı Jason Momoahayat veriyor. Karizmatik aktöre filmde Nuidis Vulko rolünde 3 Oscar adayı Willem Dafoe, Mera rolünde güzel yıldız Amber Heard, Kraliçe Atlanna rolünde Oscar ödüllü Nicole Kidman, Ocean Master rolünde 2 Altın Küre adayı Patrick Wilson, Kral Nereus rolünde Dolph Lundgren ve kötü adam Black Manta rolünde “The Get Down” ile tanınan Yahya Abdul-Mateen II eşlik ediyor.

Arthur Curry kendisiyle ilgili büyük bir gerçeği keşfetmiştir. Kendisi okyanuslar altında inşa edilen Atlantis krallığının tahtının varisidir. Ancak Aquaman’in sinsi yarı-kardeşi Orm, Atlantis tahtını istemektedir. Arthur Curry, nam-ı diğer Aquaman, kendisine kalan mirasa sahip çıkmalı ve halkının başına geçmelidir…

Testere”, “Ruhlar Bölgesi”, “Hızlı ve Öfkeli 7” ve “Korku Seansı” gibi filmlerle tanınan James Wan’ın yönetmen koltuğuna geçtiği “Aquaman” ülkemizde 21 Aralık’ta vizyona girecek.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu