Film İncelemeleri

Arrival Film İncelemesi

Arrival ( geliş ) 2016 yapımı Amerikan bilim kurgu – dram filmidir.

Arrival , Denis Villeneuve tarafından  yönetilmiştir ve senaryosu Ted Chiang ‘ ın Story Of Your Life adlı kısa hikayesinden uyarlanmıştır. Arrival ‘ ın başrollerinde Amy Adams , Jeremy Rennerve ve Forest Whitaker oynamıştır.

Konusuna gelecek olursak louise çok iyi bir dil bilimcidir Ian ise çok iyi bir fizikçidir  . Dünya ‘ nın 12 farklı yerine uzaylılar inince Louise ve Ian göreve çağrılır. Louise uzaylılarla iletişim kurmak için  çok farklı yöntemler dener ve bu doğal olarak zaman alır. Bu arada Louise bunları yaparken  uzaylıların indiği diğer ülkeler ile işbirliği içinde olur. Her şey yavaş yavaş yoluna girmeye başlarken bazı ülkeler bu yoldan vazgeçer ve saldırı gibi sonuçları tamamen belirsiz bir yol seçer. Louise bunları düzeltmek için bir şeyler yapmalıdır ve bu sırada uzayların dillerini çözmeye başlar.  Sonra zamanla bu dili öğrenmenin zamanda ileriyi görmeye yaradığını fark eder. Louise bu durumu düzeltmek için zamanda ileriyi görme yeteneğini kullanmaya karar verir. Bu süreçte Ian ‘ la sürekli işbirliği içindedir.

Louise filmin başından sonuna kadar birçok kez risk alır. Arrival karmaşık bir zaman örgüsüne sahip olmakla beraber zihinsel bir aktivite olarak kabul edilebilir. Diğer uzaylı temalı filmlerden çok farklı bir senaryoya sahip olan arrival olaylara ilginç bir gerçeklik katmış ve saldırgan ırk, savunan ırk olayından daha çok iki ırkın muhtemel bir iletişiminin nasıl olabileceği bu iletişimdeki bir yanlış anlaşılmanın , kopukluğun ne derece tehlikeli olabileceği gibi konular üzerinde durmuş. Ve tamamen farklı bir şekilde uzaylıların da duyguları olabileceği gibi bir konuya da değinmiş.

Arrival Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2016 ‘ nın en iyi 10 filminden biri seçilen ve birçok önemli ödüle aday gösterilen yaşamanız gereken bir deneyim. Ailecek izleyebileceğiniz beklediğinizden farklı bir film , izlemenizin size farklı bir bakış açısı katacağını da düşünerek tavsiye ediyoruz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu