Film İncelemeleri

Django Unchained İncelemesi ve Başarısının Sırrı

2012 yapımı Django Unchained filmi ve Tarantino'nun başarıları

Django filmi 2012 yılının en ses getiren yapımlarından biri olmasıyla beraber Oscar başta olmak üzere; filme, yönetmene ve oyunculara 5’i Akademi toplam 17 ödül kazandırmıştır. Konusundan kısaca bahsetmemiz gerekirse köleliğin olduğu zamanlarda bir ödül avcısı ve Django’nun hikayesini anlatıyor.

Django’nun diğer kölelere nazaran güçlü olması onun farklı yerlerde çalışmasına neden oluyor. Ve çalıştığı bir yerde aşık oluyor. Bunu öğrenen sahipleri ise onları ayırıyor. Film ise Django’nun eşini aramasıyla devam ediyor. Pek çok bilindik isim bu filmde yer alıyor. Django’yu pek çok filmden ismine aşina olduğumuz Jamie Foxx harika bir performans sergiliyor ve MTV Nesil Ödülüne layık görülüyor. Christoph Waltz, Samuel L. Jackson, Kerry Washington ve Leonardo Di Caprio oynuyor. Tarantino’da kendini filmde göstermekten çekinmiyor. Peki Django bu ödülleri nasıl kazandı? Django filmi neden güzeldi?

,

Django filmi neden güzeldi sorusuna insanlar genellikle akıcılık, iyi oyuncular, mekan tasarımı gibi cevaplar verirler. Aslında çok da haksız değiller. Ama bu filmi izlemiş neredeyse herkesin içinde bir his oluşur ve o hissi farketmez.
Bu his ise filmi içinizde hissetmeniz. Film size konuyu o kadar iyi veriyor ki Django’nun eşini siz de kurtarmak istiyorsunuz. Tarantino bu hissi vermeyi bilir ve bu olguyu bu filmde de kullanmaktan vazgeçmemiş.
Filmin ağırlığının dengesini de izleyen çoğu insan farketmiyor ama bi sahnede ağır bir olay yaşanırken o olayı en üst, en gerici noktaya taşıdıktan sonra hemen ortamı kısa süre içinde yumuşatıp insanı yormuyor.
Kovboy klasiklerini de sonuna kadar yaşattığı, ayrıca harika oyuncuları tam o karakterlerin şekline iyice oturtabildiği için filmi yaşamışcasına bir deneyim sunuyor Tarantino. Karakter gelişimini de baskın olarak hissetmesek de zeki yönetmenimiz bu işi de en kaliteli şekilde yapmış.   

Bu filmle alakalı bilinmeyen bir bilgi ise Django filmi gerçek hayatta yaşamış Reeves adlı ve yaklaşık 3000 kanun kaçağını yakalamış, 14 köle satıcısı öldürmüş Afrikan-Amerikan asıllı adamdan esinlendiği düşünülmekte. Reeves köle olarak doğmuş ve ”Özgür İnsan” olarak ölmüş ırkçılık ve köleliğin bitmesinde ilk kurşun sıkmışlardan biridir. Tarantino bu konuyla alakalı resmi bir açıklama yapmamış olsa da izleyenler ilham aldığını söylüyor.

Sıradaki istediğiniz yazıyı yorumlarda yazmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu