Film İncelemeleriGenelMarvel ve DC Evreni

Doctor Strange in the Multiverse of Madness Film İncelemesi

Bu film için öncelikle şunu söyleyebilirim ki hem şaşırtıp hemde beklentilerimizi tam anlamıyla karşılamamayı aynı anda başarmıştır. Bunu açıklamadan önce Doctor Strange’in ilk filmi 2016 yılında izleyici ile buluşmuştu. Benedict Cumberbatch’in canlandırmış olduğu Doctor Strange karakterinin hikayesi anlatılmış ve karakter hakkında bize bilmemiz gereken ve gerekli samimiyeti kurduracak bütün bilgiler verilmişti. Heyecanla ikinci filmin çıkmasını bekleyenler arasında bizde vardık. İkinci film ise 2022 yılında izleyici ile buluştu. Filmin Imdb puanı ise 7.3. “Doctor Strange Çoklu Evrenler Çılgınlığında” filminden kısaca bahsedecek olursak; yönetmenliğini Sam Raimi’nin yaptığı filmde Benedict Cumberbatch, Elizabeth Olsen, Rachel McAdams, Benedict Wong, Chiwetel Ejiofor gibi oyuncuları da görüyoruz. 2 saat 6 dakika süren filmimizin kısaca konusu ise şu şekilde;

Doctor Strange in the Multiverse of Madness, Doktor Strange’in çoklu evren için tehlike arz eden bir tehdidi durdurmak için verdiği ve birden fazla evrene sıçrayan mücadelesini konu ediniyor.

Doktor Strange Çoklu Evren Çılgınlığında filmi ile Marvel Sinematik Evreni, Çoklu Evrenin kapılarını açıyor ve sınırları her zamankinden daha ileri zorluyor. Hem eski hem de yeni mistik yol arkadaşlarının yardımıyla, gizemli yeni bir düşmanla yüzleşmek için Çoklu Evrenin akıllara durgunluk veren ve tehlikeli alternatif gerçekliklerini kat eden Doktor Strange ile bilinmeyene yolculuk başlıyor.

 

 

Yazımızın bu kısmından sonra spoiler bulunmaktadır. 🙂

 

En başta yazmış olduğumuz cümleye gelecek olursak, kesinlikle Marvel filmlerinde görmeye alışık olmadığımız bir gerginlikte geçiyor film. Bu gerginlik filme ayrı bir heyecan katmış ve bu şekilde başka filmlerde görmek isteriz. Scarlet Witch yani Wanda Maximoff karakteri sinematik evrende sonunda tam gücüyle gösteriliyor. Önceki filmlerde tam gücünü gösterememesi karakteri biraz geri plana atıyordu. WandaVision dizisinde ne kadar güçlü olabileceği gösterilsede bu filmdeki kadarını çoğu kişi beklemiyordu. Bizi üzen tek yanı ise karşımıza kötü bir karakter olarak çıkması oldu. Aslında tek amacı mutlu olmak, anne olmaktı. Bakın filmin tam olarak beklentimizi karşılayamadığı nokta burada başlıyor. Film sanki Scarlet Witch için yapılmış gibi. Açık konuşmak gerekirse ben Doktor Strange’den rol çalındığını düşünüyorum. Filmde yeni bir karakter daha görüyoruz “America Chavez”. Bu karakter çoklu evrenler arasında rahatça gezebilen ve bulunduğu evrenlerde varlığı ile hiçbir sorunu tetiklemeyen güçlü bir karakter. İlerleyen zamanlarda daha çok göreceğimiz kesin bir kahraman diyebiliriz. İkinci nokta ise filmin ismi Doktor Strange Çoklu Evrenler Çılgınlığında ama ne yazık ki öyle fazla bir çoklu evrenler göremiyoruz. Film çıkmadan önce o kadar fazla teori vardı ki ve konu Marvel olunca ister istemez beklentiler bir hayli yükselmişti. En azında evrenler arasında geçiş yaparken çok kısa ve detaysız görmek yerine detaylı bir şekilde 3-4 evren olabilseydi. Ama gitmiş olduğu başka bir evrende Profesör X, Bay Fantasik, Kaptan Carter, Kaptan Marvel, Black Bolt, Mordo gibi karakterleri görüyoruz. Iron Man’i de görmek isterdik fakat filmde Iron Man’e yer verilmemişti ne yazık ki. Çok kısaca aklıma takılan bir soruyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Diğer evrenlerdeki kahramanlar farklı iken Doctor Strange neden hep aynı şekildeydi? Farklı bir yüzde veya cinsiyette neden gösterilmedi? Bununla alakalı teorileriniz yada düşünceleriniz varsa yorumlarda belirtirseniz keyifle okurum. Ama yinede izlemesi keyifli bir filmdi. Karanlık teması ve olay örgüsü ile bizi kendine bağlayan bir tarafıda vardı.  Bizi bu şekilde ikilemde bırakan bir filmdi sizlerin beklentisini karşıladı mı?

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu