Film İncelemeleri

Don’t Look Up – Yukarı Bakma İncelemesi

Politik bir eleştiri filmi arıyorsanız Don’t Look Up tam da aradığınızı sizlerle buluşturacak cinsten harika bir yapıt! Başrolünde Leonardo di Capio ve Jennifer Lawrence gibi iddialı isimlerin olmasının yanı sıra bu filmde günümüzden kesitler bulmak da mümkün. Çünkü siyasal iktidarın bizi aldatması ve yanlışlarla bizi baş başa bırakması filmin bütün gerçekliğini hissettiriyor.

Don’t Look Up Konusu

ABD’de iç siyasetin yozlaşmışlığını anlatmaya çalışan film Kate Dibiasky’nin bir çalışma sırasında tesadüfen keşfettiği bir gök taşı ile başlar. Bu göktaşı insanlık için yeni bir keşif ve insanlığın sonunun gelişidir aynı zamanda. Doktora eğitimini tamamlayacağı sırada gök taşı ile karşılaşan Dibiasky ve danışmanı Randall Mindy tarafından incelenen göktaşı dünyaya doğru hareket etmektedir. Yani durdurulmadığı takdirde göktaşının insanlık için bir son hazırladığı düşünülmektedir.

Mindy ve Dibiasky bu durumu ABD başkanı da dahil bütün Amerika’ya yaymaya çalışır. Ancak siyasetin kirli yüzü kendini her fırsatta olduğu gibi bu kez de gösterir. Politik kazançlar için insanlığı yok edeceği söylenen devasa bir göktaşı dahi görmezden gelinmektedir. Ancak gerçekler kafanızı yukarı kaldırdığınızda size görünecek kadar gerçektir. Nitekim filme adını veren Yukarı Bakma, insanların zihnini yöneten politik iktidarın bir ürünüdür.

Yukarı Bakma Genel Değerlendirme

Sürükleyici ve bir o kadar da ilgi çekici bir film arayışındaysanız bu yapımı mutlaka izlemelisiniz. Don’t Look Up Netflix yayın tarihi olan 24 Aralık 2021’den kısa süre sonra en çok izlenenler listesinde kendine yer edinmeyi başardı. Hatta Türkiye’de ilk 10’un zirvesine de yerleşti. Bu yönüyle Yukarı Bakma sıra dışı bir film olduğunu her anlamda kanıtladı.

Filmin sonu biraz dramatik biraz da gerçekleri suratımıza çarpacak türden. Bu nedenle de filmi defalarca kez izlemek bile hazzını almaya yetmeyecektir. Don’t Look Up IMDB puanı 7.2’dir. Bu da filmin oldukça başarılı bir yapıt olduğunu kanıtlar niteliktedir. Pek çok eleştiri ve kötüleme kampanyasıyla karşı karşıya kalmıştır. Ancak Yukarı Bakma, muhalif kanadın gerçekleri görmek adına adeta bir yol haritası olarak kabul edilmiştir.

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu