Film İncelemeleri

Esaretin Bedeli Film İnceleme

Esaretin Bedeli IMDB listesine baktığınızda çok uzun yıllardır 1 numarada olan harika bir film! The Shawsank Redemption adıyla 1994 yılında ABD’de vizyona giren film, başarısız olması nedeniyle kısa sürede vizyondan kaldırılmıştır. Ancak filmin vizyondan kaldırılması sonrasında VHS ve DVD satışları adeta patlama yapmıştır. Peki, bunca zıtlığı içeren bu harika film aslında ne?

Stephen King’in ‘Diffrent Stories’ adlı eserindeki ilk hikâye olan ‘Rita Hayworth and The Shwasank Redemption’ uyarlamasıdır. King, eserlerinin sinemaya aktarılmasını çok sevmese de Esaretin Bedeli’ne karşı çok farklı yaklaşımları vardır. Bir hapishanede geçen olayları ele alan filmde çok iyi kurgulanmış bir kaçış planı da vardır.

Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli

Esaretin Bedeli Oyuncuları ve Konusu

Filmi izleyenlerin çok büyük bir kısmı son sahnede ‘Çok iyi filmdi’ cümlesini kurar. Çünkü başrolleri Tim Robbins ve Morgan Freeman gibi Holywood’un çok özel isimleri paylaşır. Film Tim Robbins’in canlandırdığı Andy Dufresne adındaki genç bankacının karısını onu aldatırken basması ile başlar. Karısını ve aşığını yatakta öldürdüğü iddiası Andy’yi Shawsank adındaki hapishaneye mahkum eder. Hikâye tam da burada başlar aslında. Hapishanede Morgan Freeman’ın canlandırdığı Ellis Redding yani RED ile tanışan Andy onunla yakın dost olur.

Shawsank Hapishanesi aslında yeni gelenlere çok da iyi yaklaşılmayan ve kendine has bir düzene sahip hapishaneler arasındadır. Bu durum Andy gibi yeni gelenlerin sindirilmesine neden olsa da kahramanımız sinmek yerine kendini ispat edecek adımlar atar. Kütüphane, müzik konseri ve daha pek çok mucize aslında Andy’yi Hristiyanlık inancının mucizeleriyle bağdaştırır.

Esaretin Bedeli
Esaretin Bedeli

Andy, ömrünün çok büyük bir kısmını -yaklaşık 19 yıl- Shawsank Hapishanesi’nde geçirir. Bu süre zarfında yaşadığı zorluklar ve durumlar onu daha olgun bir adam yapar. Ama son kertede Andy, RED tarafından yöneltilen ‘Hızlı yaşam mı yoksa hızlı ölüm mü?’ sorusuna cevap vermek durumunda kalır. Bundan sonrası zaten filmi neden izlemeniz gerektiğini kanıtlar. Büyük kaçış, yeniden doğuş, vaftiz ve daha pek çok imge aslında Esaretin Bedeli filminin Hristiyanlık inancı ile doğrudan bağlantılı olduğunu gösterir.

Siz de bu harika filmi izleyerek eşsiz bir deneyime kapı aralayın!

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu