Marvel ve DC Evreni

Green Goblin mi? Joker(Ledger) mi?

Yeni bir kavga nedeni:Joker mi? Green Goblin mi? Hadi inceleyelim

 

Akıl sağlığı yerinde olmayan bu iki karakter hakkında konuşmadan önce onları kısaca bir hatırlayalım

Green Goblin(Norman Osborn)

Norman zengin, zeki ve başarılı bir adamdır. Şirketi askerlerin daha güçlü olması için çalışmalar yaparken Norman zorunlu nedenler yüzünden bu serumu test eder ve kişilik bozukluluğu yaşayan bir adam haline gelir. Bu da onu tasarladığı kostüm, planör ve silahlarla ölümcül bir düşman haline getirir.

Joker

Joker’ı tanımlamaya çok gerek yok ama kısaca özet geçmek gerekirse adli dengesi yerinde olmayan, travmatik çocukluğu olan bir “insan”.

“Eğer bir deliye fırça verirseniz muhteşem tablolar çıkarır, Picasso gibi. Eğer bir deliye düşünce verirseniz tarihi değiştirir, Pascal gibi. Eğer bir deliye silah verirseniz o zaman işiniz vahim.”

Karakterler

Green Goblin çift kişilik bozukluluğuna sahip olduğu için kendisi kötülüğü isteyerek yapmaz, kafasındaki öfke,sinir ve intikam duygusuyla hareket eder. Bunun yanında Joker kendi hayatını insanlar tarafından baskılı bir yaşam sürdüğü için kendisi isteyerek ve bilerek bu davranışları yapar.

Güç

Joker zekası ve kötüler arasındaki şanıyla istediğini yapabilse de karşı karşıya gelince büyük ihtimalle Green Goblin askeri yetenekleri ve silahlarıyla Joker büyük bir plan hazırlamadıkça yenebilir.

Oyuncu

Dafoe tüm duyguları harika bir şekilde gösterdi. Acı, pişmanlık, şaşkınlık ve diğer duyguları tamamen olduğu gibi bize yansıttı, bunun yanında yeşil perde sahneleri, silah ve yumruk kullanımı konusunda da harika bir performans sergiledi ama Ledger’ın Joker’i benimsemiş olması insanlarda çok daha iyi bir tat bıraktı. Joker’i anlayabildik, Joker’i hissedebildik, Joker’i yaşayabildik. Bu sayede ise Ledger bu konuda benim ve çoğu kişinin düşüncesiyle önde.

Düşmanları, Arkadaşları

Green Goblin’in içinde bulunduğu takımı hepimiz biliyoruz. Dr. Octapus, Sandman, Lizard, Electro ve sayılırsa Mysterio. Hepsinin ortak düşmanı ise mahallemizin dostu Spider-Man. Joker ise kolay şekilde takım arkadaşı değiştirir, soygunda tüm takımını öldürmesi gibi. Ama düşmanı hepimizin bildiği Batman. Bu konuyu düşünürsek bence Green Goblin’in düşmanı çok daha güçlü bu yüzden benim oyum Green Goblin’e.


Hızlı Karşılaştırma (10 üzerinden)

Genel Yetenek* G/7 J/6

Zeka G/8 J/10

Karakter G/9 J/10

Hikaye G/4 J/8

Kişilik G/2 J/2

Düşman G/10 J/8

*(Dayanıklılık,Yetenek,Enerji,Strateji,Hız,Güç)

Kazanan kim sizce? Sıradaki kişiler kim olmalı? Yorumlarınız neler?

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu