Film İncelemeleri

İnterstaller Film İncelemesi

Uzay Ve Zaman Filmlerinin Atası

 2014 yılında vizyona girdiği tarihten bu yana her izleyeni büyüleyen İnterstaller’ın izleyici kitlesi artmaya devam ediyor. Son yılların en iyi yapımlarından biri olan İnterstaller birçok eleştirmenin ilk 10 listesinde yer alıyor. Peki İnterstaller hem seyirciden hem de eleştirmenden bu kadar yüksek notları nasıl aldı?

 Bir filmin vizyona girdiği yıldan sonraki yıllarda ve düzenli olarak yükselen bir etki bırakması birçok unsurun kalite ile bir araya gelmesiyle mümkündür. Bu unsurları özgün bir senaryo, yetenekli ve rollerle paralel seçilmiş oyuncu topluluğu, sahnelere ve filmin vermek istediği duyguya uygun müzikler, iyi prodüksiyon diye sıralayabiliriz. Örneğin daha önce büyük beklentiler ile vizyona giren ancak başarılı olamayan filmlerin çoğuna bakarsak yanlış oyuncu tercihleri, sıradan senaryolar, uyumsuz ve sönük müzikler ya da yetersiz bütçe gibi sorunlarla karşılaşırız. Bir filmin kendini birden fazla kez izlettirmesi özeldir ama daha da önemlisi ise filmin ikinci izlenişinde göze çarpan detaylar olur. İnterstaller’ı ikinci izleyişinizde ilkinde hiç fark etmediğiniz detaylarla karşılaşabilir hatta filmin sonunda bu kez daha farklı bir sonuç çıkarabilirsiniz. Bu da bize filmin senaryosunun kalitesini gösterir.

İnterstaller bir bilim-kurgu filmi olarak bilim dünyasından tam not almış bir film. Bunu da bilim dünyasından insanlarla iç içe olmasına borçlu. Arkadaşlar bilim realistiktir sinema ise çoğunlukla hayal kurmak üzerine olabilir ama bir bilim-kurgu filmi her iki penceredende iyi bir bakış açısına sahip olmalı ve bu bakış açılarını iyi harmanlayabilmelidir, İnterstaller bunu başarıyor. Örneğin zaman ve mekan kavramı bilimden uzaklaşmadan ele alınmasına rağmen senaryonunda heyecanını azaltmadan hatta filmin sonunda arttıracak şekilde işlenmiş. Kamera açıları prodüksiyon ve benzeri konulara gelicek olursak film boyunca birçok kez gördüğümüz karadelik, yıldızlar, gezegen yüzeyleri gibi unsurların tasviri o kadar iyi yapılmış ki izlerken hiç sırıtmıyor. Müzik konusuna gelince Hans Zimmer’in insanı sorgulamaya iten ama aynı zamanda huzur veren müzikleri İnterstaller ile birlikte sinema tarihinin zirvesine adını kalıcı olarak yazdı. Bir diğer konu ise oyuncu kadrosu. Filmin başrollerinde Matthew McConaughey, Michael Caine, Jessica Chastain ve Anne Hathaway var.

 

 Sonuç olarak İnterstaller saydığımız özelliklerin hepsinde başarılı olmuş bir film. Christopher Nolan hepimizin bildiği gibi sayısız harika filme imzasını attı ama İnterstaller hem Nolan’ın filmleri arasında hem de sinema tarihinde özel bir yere sahip. Eğer hâlâ bu filmi izlememiş şanslı kişilerden biriyseniz izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Şimdiden iyi seyirler.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu