GenelMarvelMarvel ve DC Evreni

Iron Man Kimdir? Karakter Tanıtımı

Iron Man Türkçe çevirisi ile Demir Adam 1963 yılında Jack Kirby ve Stan Lee tarafından yaratılmıştır. Iron Man ilk çizgi romanlarda ki yerini Tales of Suspense #39 ile almıştır.Soğuk savaş döneminde anti-komünist olarak ortaya çıkan bu süper kahraman ilk başlarda çokça Amerikan propagandası yapsa da Stan Lee bu kararından pişman olmuştur ve sonraları Tony Stark’ın kişisel travmaları ile yumuşatılmış ve zenginleştirilmiştir.

İkinci dünya savaşının bitmesi ve teknolojinin gelişmesi ile eski popülerliğini yitirmeye başlayan Kaptan Amerika’nın yerine daha gelişmiş teknoloji kullanan tam bir kapitalist,silah üreticisi,ordu destekçisi ve çok zengin olan bir karakter koymayı hedeflemiştir.Evet bunları böyle saydığımız zaman çokta sevilebilecek bir karakter ortaya çıkmıyor ama bir çok kesim tarafından sevilmeyi başarmıştır.

[the_ad id=”1780″]

Stan Lee bu karakteri yaratırken ilham aldığı kişi o dönemin çılgın milyarderi Howard Hughes’dur. Iron Man’in ilk zırhı gri renkte ve oldukça hantaldır. Tony bu zırhı kendisi yönlendirmektedir. Daha sonra altın rengi, kırmızı ve altın renkleriyle yenilenir. Aslında bir çok Iron Man zırhı bulunmaktadır. Tony sorunlardan ve hatalardan ders çıkararak sürekli zırhı yenilemektedir. Bu konuyla ilgili söylenecek çok şey olsa da sizleri sıkmadan en basit haliyle yazıyorum.

Tony Stark’ın kişiliğine ilham olan Howard Hughes ve görünüşünü aldığı Errol Flynn.

Tony Stark Kimdir?

Asıl ismi Anthony Edward Stark’tır. Stark Industries’in kurucusu Howard Stark ve Mary Stark’ın oğludur. Dahi bir çocuktur. 15 yaşında MIT(Massachusetts Institute of Technology)’ye girmiştir. Babası Howard Stark süper asker projesinde yer almış, Ajan Carter ve Kaptan Amerika ile çalışmıştır. Kaptan Amerika’ya kalkanını Howard Stark vermiştir. Tony’nin annesi ve babası trafik kazası sonucu hayatlarını kaybeder ve Tony kendisini şirketin başında bulur.

[the_ad id=”1780″]

Tony bir tuzak yüzünden yaralanır ve Vietnamlı kumandan Wong-Chu tarafından yakalanır. Wong-Chu, Tony’nin kimliğini öğrendiğinde onu silah yapmaya zorlar. Bu esnada ise şarapnel parçası Tony’nin kalbine ilerlemektedir fakat Tony’nin yardımına bir başka esir olan Nobel ödüllü fizikçi ve Tony’nin ilk kahramını olan Ho-Yinsen yetişir. Yinsen, Tony’i kurtarmak için şarapneli durduracak manyetik bir cihaz tasarlar. Bu iki fizikçi silah yapmak için verilen malzemelerden ilk Iron Man zırhını yaparlar. Kaçtıkları sırada bir terslik olur ve Yinsen, Tony’nin kaçabilmesi için kendini feda eder. Stark bunu karşılıksız bırakmaz ve Vietnamlılardan intikamını alır. Tony’nin düşmanlarıda ortaya çıkmaya başlar. Komünist Black Widow, Crimson Dynamo, Titanium Man ve Mandarin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çizgi romanın ilk sayıları Anti-komünist bir tutumdadır. Fakat Vietnam savaşına tepkiler yükselmeye başlayınca Marvel bu tutumu yumuşatır. Stark politik görüşlerini sorgulamaya başlar ve ordu için imal ettiği yüksek teknoloji silahlar nedeniyle vicdan azabı çekmeye başlar. Son derece kibirli olan kahramanımız ahlaki açıdan etrafındakilerle çoğu kez ters düşmüştür.

Iron Man’in zaman içindeki değişimi.

Gene sizlere hiç spoiler vermeden Iron Man filmlerine de bakacağız. Film incelemeleri kısmından bu filmlerin de incelemelerini okuyabilirsiniz. En kısa sürede yazılar siteye yüklenecektir.

[the_ad id=”1780″]

Marvel Sinematik Evreninde ilk film olan “Iron Man” 2008 yılında vizyona girmiştir. Tony Stark Afganistan’da esir düşer ve ilk zırhını yaparak hayata karşı olan bakış açısını sorgulaması ele alınır. İkinci film olan “Iron Man 2” 2010 yılında vizyona girmiştir. Tony gizli kimliğini dünyaya açıkladıktan sonra zırhını devlete teslim etmesi istenir.Olay akışı bu şekilde devam etmektedir. Üçüncü film olan “Iron Man 3” ün vizyon tarihi 2013’dür. Bu filmde Tony’nin düşmanı Mandarin’i görüyoruz ve bu sefer Stark’ın düşmanlarının yanı sıra verdiği içsel bir savaşı görüyoruz.

Iron Man’i inceleyip de Robert Downey Jr.’a değinmezsek olmaz. Beyaz perde de bir oyuncu rolüyle ancak bu kadar özdeşleşebilirdi diyebiliriz. Filmlerinde harika oyunculuğu ve karakteri benimsemesi onu ayrıca sevmemize sebep oldu.Tony Stark zaman içerisinde ilk filmden Avengers : Infinity War filmine kadar nasıl değiştiğini, sorumluluklarının farkına vardığını ve bencil tavırlarından uzaklaştığı bizim de gözümüzden kaçmadı.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this,
    like you wrote the book in it or something. I think
    that you can do with some pics to drive the message home a bit, but
    other than that, this is great blog. A great read.

    I’ll certainly be back.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu