Film İncelemeleriGenel

Jexi Film İncelemesi

Jexi filminin incelemesine başlamadan önce sizlere kısaca bazı şeylerden bahsedeceğiz. Telefon ilk olarak Alexander Graham tarafından 1876 yılında icat edilmiştir. İlk cep telefonu ise 1973 yılında Martin Cooper tarafından icat edilmiştir. 

Fakat ikisi de bu teknolojik gelişmenin günümüzdeki gibi bir hal alacağını tahmin etmemiştir. Akıllı telefonlar hayatımıza gireli çok uzun zaman olmasa da artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Günlük yaşantımızı kolaylaştıran, işlerimizi yapmamızı, not almamızı, hava durumuna, haberlere bakmamızı yada sadece sosyal medyada dolaşmamızı (belki Dizi ve Film Arası’nda inceleme okumamızı ) vb. gibi birçok şeyi yapmamızı saniyeler içinde sağlayan bir icat haline geldi. Bütün bunların yanı sıra yapay zeka ile geliştirilen dijital asistan var tabi.

 

 

 

Sesli komutlar ile söylediğiniz her şeyi yapan araştırıp size mantıklı sonuçlar üreten bir teknoloji. Bütün bunlar çok güzel evet ama bununda zamanla bir bağımlılık haline geldiğini unutmamak lazım. Bunun bir adı bile var “Nomofobi”. Bu bağımlılığa sahip kişiler akıllı telefonundan ayrı kaldığında panik olma, huzursuzluk, sürekli telefonunu kontrol etme ihtiyacı, ümitsizliğe düşme vs gibi belirtiler gösterebilirler. Bu demek değildir ki kendinizi teknolojiye yeniliğe ve çağın gerekliliğine kapamayın. Bunu dengelemeyi öğrenin yeter. Arada bir dışarı çıkın doğayı gezin, arkadaşlarınızla vakit geçirin, kitap okuyun, yeni deneyimler edinin hayatınıza bir şeyler katın. Bu kadar şeyi size neden anlattığımı merak ediyorsunuzdur. Filmimiz tam da bunlarla alakalı da o yüzden. Hem ortamlarda satabileceğiniz genel kültür bilgileri vermiş olduk. Konuyu daha fazla farklı yerlere çekmeden geçelim filmimize; 

 

 

Yönetmenliğini Scott Moore ve Jon Lucas’ın yaptığı filmin başrollerinde ise Adam Devine, Alexandra Shipp, Michael Pena, Rose Byrne, Justin Hartley, Wanda Sykes, Ron Funches ve Charlyne Yi oynamaktadır. Komedi türündeki bu film 2019 yılında izleyicilerle buluşmuştur. Şimdi gelelim filmin konusuna;  

 

Şuan kullanmış olduğunuz telefonunuzun kullanıcı sözleşmesini okumadan kabul ettiğinizi ve telefonunuzun hayatınızın her alanına karıştığını ve yönlendirdiğini bir hayal etsenize. Düşüncesi bile insanı rahatsız edebiliyor. Filmimiz Jexi, telefonunu hayatındaki her şeyden daha çok seven bir adamın hikayesini konu ediyor. Sorunlu ve sürekli kavga eden yada çocukları her durmadığında eline telefon veren ailesi bunun ileride sorun olabileceğini hiç düşünmüyor. 30’lu yaşlarında genç bir adam olan Phil bir gün Cate ile telefonuna bakarak yürürken çarpışırlar.

 

 

Telefonu kırılan Phil kendisine yeni bir telefon alır ve bu telefonun işletim sistemi Jexi’nin sözleşmeyi okuyup onaylamak istiyor musunuz sorusuna hayır okumadan onaylıyorum demesi ile bütün macera başlar. Zeki ve eğlenceli bir adam olan Phil’in büyük bir bağımlılık sorunu vardır. Genç adamın sabah yatağından kalktığı andan akşam başını yastığa koyduğu zamana kadar her anı telefonuna bağlı olarak geçmektedir. Aldığı yeni telefonda bulunan Jexi adındaki dijital asistan, başlarda Phil’in hayatıı kolaylaştırsa da zamanla durum değişir. Genç adam, iş yerinde terfi etmesini kolaylaştıran, hayalindeki kızı bulmasına yardımcı olan bu dijital asistandan oldukça memnundur. Ancak Phil’in hayatının daha iyi bir hal almasına yardımcı olan dijital asistan Jexi, Phil kendisine bağımlı hale geldiğinde yardımsever tavrından eser kalmaz ve adeta bir düşmana dönüşür. 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu