Film İncelemeleri
Trend

Joker Film incelemesi

Joker 2019 yapımı Todd Phillips tarafından yönetilen Amerikan psikolojik gerilim filmidir . Başrollerinde Joaquin Phoenix , Robert De Niro , Frances Conroy , Brett Cullen ve Zazie Beetz oynamıştır

Joker toplum tarafından dışlanan ,hakkı yenilen , zorbalığa uğrayan bir palyaçonun hikayesini anlatıyor . Filmde Joaquin Phoenix ‘ in canlandırdığı Arthur Fleck ( joker ) insanları güldürmeye çalışmasına rağmen sürekli soğuk hatta kaba tepkiler alıyor . Arthur babasız büyümüş ve annesine çok değer veren bir karakterdir . Annesinin Arthur ‘ u “Happy” ( mutlu )diyerek çağırması Arthur’un etrafında dönen yalan fırtınasının en çarpıcı belirtisidir çünkü Arthur hayatı boyunca neredeyse hiç mutlu olmamış bir bireydir . Arthur Gotham şehrinin zorbalıklarına elinden geldiğince direnir ama zaman ,  şartlar ve en önemlisi insanlar , Arthuru Joker ‘ e dönüşmeye mecbur bırakır . Film boyunca Arthur ‘ un bir  hastalık sebebiyle elinde olmadan sürekli gülmesi filme mistik bir hava katmış . Şuna özellikle değinmek gerekir ; Joker diğer birçok büyük film karakterinden neredeyse hiç doğaüstü özelliğe sahip olmamasıyla yani gerçekçiliğiyle ayrılır . Filmde Arthur ‘ un çocuklara özel bir sempatisi olması psikolojik rahatsızlığa sahip film karakterlerinin ortak bir yönü olarak dikkat çekiyor . Aslında sıradan bir dönüşüm hikayesi olarak görülebilecek Joker , Joaquin Phoenix ‘ in muazzam oyunculuğu ile boyut atlıyor . Arthur ‘ un özgün dansları , müzikler , kamera açıları , yer yer ufak gizemleri ile çok ayrı tat veren bir başyapıt .

Joaquin Phoenix filmdeki Arthur rolüyle en iyi erkek oyuncu oscar ödülünü alıyor ve film 11 dalda oscara aday gösteriliyor . Her izleyişinizde ayrı bir detayından etkilenebileceğiniz bu sanat filminin eskimesi , unutulması zaman alacaktır . Şüphesiz izlemenizi tavsiye ederiz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu