Film İncelemeleriGenelHaberlerKült yapımlar

Kitaplardan Uyarlanmış Filmler

Uyarlama Filmler

Kitaplar hiç kuşku yok ki tarih boyunca insanlık için hem bilgilendirici hem de eğlendirici birer araç olmuştur. Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikte kameralar ve bilgisayarlar, kitaplara bakış açımızı da değiştirmeye başlamıştır. Sinema sektörünün gelişimi ile birlikte hikaye ve öyküleri görüntülü bir şekilde görebiliyor, karakterleri görebiliyor ve hikayenin içinde daha fazla yer alabiliyoruz.

Film ve dizi sektörünün gelişimi beraberinde senaryo yetersizliğini de getirmiştir. Bu sebeptendir ki, film yapımcıları ünlü yazarların baş yapıtlarını da filmlerinde kullanmaya başlamıştır. Ancak, bir gerçek var ki filmler hiçbir zaman kitaplar kadar bütünleyici ve izleyiciye fikir havuzu bırakacak kadar açık uçlu olmamıştır.

Bu sorunun en büyük örneğini kitaplardan film olmuş yapıtlarda görebiliriz. Kitap okuyucuları bilir ki okudukları kitapların film hallerini görmek dahi istemezler. Çünkü, bir film çoğu belki de hiçbir noktasında izleyiciyi kitapta olduğu gibi kendine alamamıştır. Sonuç olarak, filmler her ne kadar daha görsel ve etkileyici gözükse de kitaplar içerik zenginliği bakımından her zaman öndedir.

İşte kitaplardan filmlere konu olmuş ünlü yazarların eserleri ve onların film halleri. Bu yazı da yer alan kitapları okuyanlar eminim ki çoğu kitabın film halini beğenmemiştir.

1 – Harry Potter

Şüphesiz ki 2000’ler için sinema 90’lar için ise kitap şöleni diyebileceğimiz Harry Potter serisi, tüm dünyadan ve her yaştan izleyici için yeri ayrı bir yere sahiptir. JK. Rowling’in kaleme aldığı ve 7 kitaptan oluşan seri o kadar ün kazanmıştır ki bir dönem İngiltere’de İncil’den fazla bile satmıştır.

Bu başarısını elbette içeriğinin orijinalliğinden ve kalitesinden alan Harry Potter serisi, film yapımcıları için de altın bir maden olmuştur. Yapımını Warner Bros stüdyolarının üstlendiği ve Chris Colombus ve David Yates gibi ünlü yönetmenlerin koltuğu devraldığı film serisi yayınlandığı dönemde büyük ses getirmiş ve ilgi toplamıştır.

Kitaptan film olan yapıtlar arasında belki de en göze çarpan ve en çok ilgiyi üzerine toplayan Harry Potter serisi kitaptan film olan en başarılı yapıt diyebiliriz. Ne var ki, çoğu kitap okuyucusu ve Harry Potter hayranları için film serisi kitaplar kadar geniş içeriğe sahip ve doygun değildir. Buna rağmen tüm dünyada hem kitaplar hem de filmler adından söz ettirmeye devam ediyor.

2 – Otomatik Portakal

Kitap ne kadar karanlık unsur içerse de genç Alex’in hikayesi filme konu olacak kadar kaliteliydi. Anthony Burgess’in kült romanlarından biri olan yapım yayımlandığından bugüne dek çok satılmış ve ses getirmiştir.

Romanın bu başarısı 1971 yılında film haline gelmiştir. Dramatik bir film olan Otomatik Portakal kitapta yer alan duyguyu perde önüne taşımayı başarmıştır. Ancak, okuyucusu için kitap her zaman filmden daha ön planda olmuştur.

3 – Uçurtma Avcısı

Uçurtma Avcısı, birçok okuyucu için başucu kitaplarından biridir. Yürek burkan ve umutla dolu hikayesi onu beyaz perdeye de taşımıştır. Ancak kitap okuyucularının çoğu yorumuna göre film kitaptan bir hayli geri kalmıştır.

Kitabın elde ettiği başarı ve hayran kitlesi film için yeteri beğeni sağlamamıştır. Yine de film kitabın konusunu dramatik bir şekilde gözler önüne sermiş ve çoğunluğun beğenisini sağlamıştır.

4 – Emma

Jane Austen’ın kaleme aldığı Emma üç genç kızın aşkı bulma yolundaki serüvenlerini anlatmaktadır. Uzun hikayesi, aşk romanlarını sevmeyenler için sıkıcı veya sürekli entrika arayanlar için bayağı gelebilir. Ancak, Emma kitabı ile harika bir başarı yakalamış ve okunmaya devam etmiştir.

Başarılı yapıt, yakın zamanda da filme konu olmuştur. Tüm kitaplardan film olmuş yapıtların kaderini aratmayacak şekilde film yeteri kadar detayı içinde barındıramamıştır. Yine de aşk romanlarına ilgisi olanlar için filmi izlemeyi kitabı okumalarını tavsiye ediyoruz.

5 – Açlık Oyunları

Baş rolünü güzel oyuncu Jennifer Lawrence’ın oynadığı seri de Suzanne Collins tarafından kaleme alınmıştır. Film serisi içerdiği görsel efekt ve oyunculuklar sayesinde başarıyı elde etmiştir. Hikayesi bakımından ise kitaba yakın olan seri hem okuyucu hem de izleyici tarafından beğeniyi yakalamıştır.

Elbette kitaplardan filme konu olmuş birçok yapıt vardır ama bu yazıda sizler için en çok bilinen ve ilgi toplamış 5 eseri paylaştık. Bunların yanı sıra Alacakaranlık – Stephenie Meyer, Marslı – Andy Weir, Forrest Gump – Winston Groom, Piyanist – Wladyslaw Szpilman, Yeşil Yol – Stephen King, Çizgili Pijamalı Çocuk – John Boyne, Yüzüklerin Efendisi – J.R.R. Tolkien, Fareler ve İnsanlar – John Steinbeck, gibi birçok eser de kitaplardan filmlere konu olmuştur.

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu