Dizi İncelemeleriGenel

Lucifer Dizi İncelemesi

Tom Kapinos tarafından yaratılan “Lucifer” Amerikan fantastik polisiye komedi-drama dizisi.İlk olarak 25 Ocak 2016’da FOX’ta yayımlanmaya başlamıştır. Neil Gaiman, Sam Kieth ve Mike Dringenberg tarafından yaratılan The Sandmam çizgi roman serisinden esinlenilen dizinin senaryosunu Mike Carey yazmaktadır.15 Haziran 2018’de Netflix dizinin yayın haklarını satın aldı ve kendi platformunda yayınlamaya başladı.5 sezon olarak planlanan dizinin popülaritesi beklenenden fazla olduğu ve seveni çok olduğu için yoğun istek üzerine 6.sezon onayı aldı.Fakat 6.sezon dizinin final sezonu olacak.

 

Tom Ellis(Lucifer Morningstar) ve Lauren German(Dedektif Chole Decker) ön planda olsada başroller ‘Tom Ellis, Lauren German, Kevin Alejandro, D.B. Woodside, Lesley-Ann Brandt, Scarlett Estevez, Rachael Harris, Kevin Rankin, Tricia Helfer, Aimee Garcia, Tom Welling, Inbar Lavi’ bu şekildedir.

Dizinin konusuna gelecek olursak; Lucifer cehennemdeki işinden sıkılır ve emekli olmaya karar verir. Bunun içinde yardımcısı Maze(iblis) ile dünyaya gelerek Los Angeles’ın ihtişamlı ve hızlı yaşantısına katılır. Lux isimli bir gece kulübü işletmeye başlar. LA ‘da Dedektif Chole Decker ile tanışan Lucifer ona aşık olur.Herkesi gizemli yeteneği ile etkileyebilen ve en derin sırlarını öğrenebilen Lucifer’ın bu yeteneği dedektifte işe yaramaz.Bu durum onu daha ilginç kılar ve çekici hale getirir. Dedektif ile kendini keşfetmeye çalışan sevimli şeytanımız Lucifer’ın maceralarını izliyoruz. Her bölüm farklı bir cinayet çözerken aynı zamanda Lucifer’ın kendini, duygularını keşfedişini, değişimini, aile ilişkilerini, babasıyla olan ilişkilerini izliyoruz ki oldukça duygusal ve eğlenceli. Polisiye kısmına çok fazla özen gösterilmemiş ve cinayetler çok kolay çözülürken bir süre sonra kendini tekrara düşebiliyor. Yinede bu dizinin güzelliğinin önüne geçemiyor. Lucifer Morningstar aslında Sabah Yıldızı, Işık Getiren anlamında kullanılıyor. Çizgi romanda sarışın, beyaz kanatlı ve kaslı Lucifer dizide biraz değiştirilmiş. Lucifer yalan söylemeyen,zeki, özgürlüğüne ve eğlenceye düşkün, kural tanımayan bencil bir karakter. Ama bu ilerleyen bölümlerde değişiyor. Lucifer farkındalık yaşıyor, bu konuda Linda ve Chloe’nin rolü büyük. Lucifer, Şeytan olduğunu gizlemiyor, ancak kimse ona inanmıyor tabiki. Chloe ise Lucifer’ın ölümsüzlüğü için bir tehlike; çünkü Lucifer etrafta Chloe varsa yaralanabiliyor. Chloe tamamen dizi için tasarlanmış bir karakter. Çizgi romanlarda böyle bir karakter yok. Ama yinede iyi ki tasarlanmış çünkü mimikleri ve oyunculuğu ile dizinin akışını olumlu yönde etkilemiş. Dizinin imdb puanı ise 8.1’dir. Dizi 16+ olarak yayınlanmaktadır. Fakat yinede hatırlatmak gerekir dizinin içersindeki alkol,uyuşturucu ve cinsellik fazla olduğu için daha küçük yaştaki kardeşlerimizi olumsuz etkileyebilir. Bunlar dışında gayet güzel ve izlemesi keyifli bir dizi izlemenizi tavsiye ederiz 🙂

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu