Film İncelemeleriGenelMarvel

Marvel Filmleri İzleme Sırası

Sinema sektöründe yıllardır varlığını hissettiren ve sürdüren Marvel evreni, güncel bilgiler bazında 27 film ile geniş bir yelpazeden oluşuyor. İlk filminin yayınlanması ile Marvel hayran kitleleri kronolojik sıralamaya hâkim olsa da izleme sırası çoğunlukla tam bilinmemektedir. Olayların geliştikleri sıralama ile izlenmesi elbette en mantıklı tercih olacaktır. Ancak olay örgülerini kronolojik sıralama ile takip etmek yerine çıkış tarihlerine göre izlemeyi tercih edecekler için de dört aşamalı Marvel filmleri listesi derlemesini sizler için hazırladık. İşte Marvel filmleri izleme sırası…

Marvel Filmleri

Kronolojik Marvel Filmleri Sıralaması

Captain America: The First Avenger

İkinci dünya savaşı döneminde güçsüz olduğu gerekçesiyle sürekli reddedilerek savaşa alınmayan Steve Rogers’ı konu alan Captain Amerika, Amerika Birleşşik Devletleri’nin süper asker yetiştirme programında gönüllü olarak yer alarak denek olmayı kabul etmektedir. Bu deney onun gücünü ortaya koyacaktır.

Captain Marvel

Carol Danvers, süper güçlerle donatılmış, oldukça güzel bir kadın olarak dünyaya iniyor. Gezegeni keşfetmeye çalışırken bazı görüntüler hatırladığını fark ederek geçmişte bu gezegende hayat sürdürdüğünü öğrenir. Bu keşif sürecinde ise güveneceği tek kişi Nick Fury olacaktır.

Iron Man

Mühendislik harikası ve playboy oluşuyla ön plana çıkan Tony Stark, kendi ülkesi için birçok füze ve silah üretimi gerçekleştirmektedir. Bu füzelerden en yenisini Afganistan’da tanıttığı esnada esir düşerek yaralanır. Onu esaret altında tutanların isteği ise kendileri için bir füze üretmesidir.

Iron Man 2

Tony Stark’ın ikinci macerası olarak kayıtlara geçecek olan filmde, Ivan Vanko’nın babasının ölüm döşeğindeyken istediği intikam senaryosu öne çıkmaktadır. Ivan, babasının bu isteğini karşılamak ve Tony Stark’lardan intikam alabilmek için bir silah üzerinde çalışmalar sürdürür. Bu esnada hükümet, kimliğini ifşa etmesi nedeniyle Tony’den demir adam zırhını teslim etmesi için baskı yapmaktadır.

The Incredible Hulk

Bruce Banner’ın önemli projelere sahip olan bir bilim adamı oluşunun vurgulandığı filmde, tüm hücrelerin zehirlendiği radyasyona karşı bir kült geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Thor

Asgard kralı Odin’in dünyaya saldırı düzenleyen Buz devleri ile savaşacaktır. Asgard’lar ve Einherjar’lar buz devlerini mağlup ederek güç kaynakları olan Antik Kışlar sandığına sahip olurlar.

The Avengers

Nick Fury’nin dünya güvenliğine karşı tehdit olarak görüldüğü bir düşmanla karşı karşıya oluşu, bu felaketi ortadan kaldırmak için süper kahramanlardan oluşan bir ekip kurmasını kaçınılmaz kılacaktır.

Iron Man 3

Tony Stark, bu macerasında, kendisinden daha güçlü olan bir düşmanla karşılacaktır. Onun öfke patlamasına yol açacak bir hamle yapan düşmanının özel hayatını yok etmesi üzerine macera dolu bir serüven ortaya çıkacaktır.

Thor: The Dark World

Odin ve Asgard’ın bile çaresiz kaldığı bir düşmanla başa çıkmaya çalışan Thor, dünyalı dostu Jane Foster’la tekrar bir araya gelebilmek için ve diğer dünyalıları kurtarabilmek için bazı şeyleri feda edecektir.

Captain America: The Winter Soldier

Kış askeri olmasının yanında ölüm makinesi lakabıyla da bilinen bu adam Rusya tarafından dondurulmuş bir gölde bulunur ve çevresindeki her şeyi yerle bir eder.

Guardians of the Galaxy

Evrenin kontrolünü eline alabilmek için uğraşanların önüne geçebilmek adına çalışan bir grup suçlu, bu uğurda kötü adam Ronan’la karşı karşıya geleceklerdir.

Guardians of the Galaxy 2

İlk filmde sonlanmayan maceranın devamı niteliği taşıyan ikinci filmde, intikam ruhu oldukça fazla gözler önüne serilmektedir.

Avengers: Age of Ultron

Barış koruyucu programı olan Ultron’un Tony Stark tarafından çalıştırılmasıyla karmakarışık maceraların ardı arkası kesilmeyecektir.

Ant-Man

Uzman hırsız Scott Lang’ın ilginç kabiliyeti boyunu küçülttükçe gücünü arttırabiliyor olmasıdır. Kostümünün altında yatan sırrı ve tehlikelere karşı oluşturması gereken savunma mekanizmalarını merak etmemeniz mümkün değil.

Captain America: Civil War

Yenilenmiş bir süper kahraman ekibi ile ortaya çıkan ekip lideri Steve Rogers ile fikri ayrılıklarının ortaya çıkması sonucu ekibin ikiye ayrılacak olması konu olarak belirlenmiştir.

Black Widow

Güçlü bir kadın ve çevresinde birçok kadının daha mevcut olduğu bir ortam düşünün. İşte Marvel için kadın süper kahramanların önemi ve varlığını vurgulandığı bir film olarak gündeme yerleşiyor.

Spider-Man: Homecoming

Sıradan bir genç olarak hayatını sürdürürken aklını suçla savaşmak ve daha güvenli bir dünya oluşturmak gibi fikirlerle donatan Peter’in macera dolu yolculuğunun ilk filmi başlıyor.

Doctor Strange

Uzman ve becerikli bir cerrah olan Stephen Stange, trafik kazası nedeniyle sinirlerindeki zararlar sonucu mesleğini icra edemeyecektir. Ancient One isimli büyücünün bu konudaki yeteneklerini duyması ile umudu tekrar yeşerecektir.

Black Panther

Babasının vefatı ile Wakanda Krallığı’na yerleşen T’Challa, kendisinin hakkı olan saltanat tahtına çıkmak için teknoloji devi olan halkına bir geri dönüş gerçekleştirir.

Thor: Ragnarok

Asgard’ın Ragnarök karşısında güçsüz kalışı ile Thor Savaşa dahil olmak zorunda kalacaktır. Surtur ve Ateş Devleri ile olan savaşı da oldukça zorlu geçecektir.

Avengers: Infinity War

Thanos, sonsuzluk taşlarının hepsine ulaşmanın yollarını aramaktdır. İkiye ayrılmış olan süper kahraman ekibi de bu amaç uğruna tekrar bir araya gelecektir.

Ant-Man and the Wasp

Hem baba oluşuyla hem de süper kahramanlık hikayeleriyle billinen Scott Lang’ın geçmişinde yer alan sırları çözmek için vereceği mücadele filme genel bakış oluşturmaktadır.

Avengers: Endgame

Infinity War filminde birok süper kahramanın küle dönüşmesi ile sıra Thanos’un aldıklarını geri getirmeye gelmiştir. Süper kahramanlar için intikam vakti…

Gelecek filmler ise

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings (2023)

Spider-Man: Far From Home (2023)

Eternals (2023, excluding flashbacks)

Spider-Man: No Way Home (2024)

şeklinde belirlenmiştir.

Çıkış Tarihine Göre Marvel Filmleri İzleme Sırası

Olay Örgüsü sıralaması yerine çıkış tarihi sıralamasına göre izlemek isteyenler için Marvel filmleri izleme sırası 4 aşamada toplanmıştır.

1. Aşama

Iron Man (2008)

The Incredible Hulk (2008)

Iron Man 2 (2010)

Thor (2011)

Captain America: The First Avenger (2011)

The Avengers (2012)

 

2. Aşama:

Iron Man 3 (2013)

Thor: The Dark World (2013)

Captain America: The Winter Soldier (2014)

Guardians of the Galaxy (2014)

Avengers: Age of Ultron (2015)

Ant-Man (2015)

 

 

3. Aşama:

Captain America: Civil War (2016)

Doctor Strange (2016)

Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)

Spider-Man: Homecoming (2017)

Thor: Ragnarok (2017)

Black Panther (2018)

Avengers: Infinity War (2018)

Ant-Man ve Wasp (2018)

Kaptan Marvel (Captain Marvel) (2019)

Avengers: Endgame (2019)

Spider-Man: Far from Home (2019)

 

4. Aşama:

Black Widow

Avengers: Endgame

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Spider-Man: Far From Home

Eternals

Spider-Man: No Way Home

 

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu