Dizi İncelemeleri

Peaky Blinders Dizi İncelemesi

Bir Liderin Hikayesi

Çok yakında 6. Sezonuyla final yapacak olan Peaky Blinders’ı sizler için inceledim . Son zamanların en iyi suç-drama dizisi kabul edilen Peaky Blinders’ın başrolünde Cillian Murphy var . Dizideki harika oyunculuğuyla dikkatleri üzerine çeken Murphy’ye Helen McCrory, Paul Anderson , Annabelle Wallis, Joe Cole, Finn Cole gibi oyuncular eşlik ediyor . Ayrıca Tom Hardy , Adrien Brody gibi usta oyuncular da diziye sonradan dahil oluyor .

Peaky Blinders ismi gerçek bir hikayeden alıntıdır ama hikayenin kendisi Steven Knight’ ın kaleminden yazıldı . Savaştan henüz çıkmış olan İngiltere’de 1920’li ve 1930’lu yıllarda birçok suç çetesi oluşuyor . Cillian Murphy’nin canlandırdığı Thomas Shelby karakterinin önderliğindeki Shelby ailesi  yani Peaky Blinders bu çetelerin arasından sıyrılıp büyük bir güce ulaşıyor . Bu arada dizideki her karakter yok olabilir , en sevdiğiniz karakter birkaç dakika sonra defnedilebilir . Dizi bize ne yaşadığımızın değil yaşadığımızdan  ne ders çıkardığımızın önemli olduğunu anlatıyor . Örneğin Thomas Shelby savaşa bir tünelci olarak katılıyor ve Thomas ile birlikte milyonlarca insan savaşa giriyor . Ama Thomas savaşın izlerini kazdığı tünellere bazı duygularıyla beraber gömüyor . Soğukkanlı ve hızlı düşünen bir adam olan Thomas bu  özelliğini her zaman kullanıyor .

Savaş ortamı acımasızdır . Savaş ortamından sonraki dönem yani kimin lider kimin köle olacağına karar verilen dönem  çok adaletsizdir . Bu ortamda başarı çok büyük bedeller ödemeyi gerektirir ve yalnızca en soğukkanlı cesur ve zeki olanlar ön plana çıkar. Bu bedellere örnek vermek gerekirse Shelby ailesi her açık verdiğinde bedelini bir canla ödüyor  ve her bedel ödediğinde  açıklarını kapatmaları gerektiği gerçeğiyle yeniden yüzleşiyor .

Eğer diziyi sosyal medyada  görüp izlemeye karar verdiyseniz beklediğinizden çok daha farklı gelecektir . Daha karmaşık belki biraz daha ilginç . Cillian Murphy’nin harika bir performans sergilediğine değinmeden geçemeyeceğim . Gerçekten kendinizi başrolün yerine koymanızı sağlıyor . Son olarak Peaky Blinders’ın  aile ile ilgili bazı mesajlar verdiğini de belirtmeliyim . Unutmayın , Brad Pitt’in  rol istediği bir diziden bahsediyoruz şu ana kadar 30 bölümü yayınlanan ve neredeyse her bölümü ile beğeni toplayan Peaky Blinders’ı kesinlikle izlemelisiniz .

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu