Film İncelemeleri

Schindler’s – Schindler’in Listesi List İncelemesi

Dönem filmleri ilginizi çekiyorsa ve II. Dünya Savaşı dönemine ayrı bir ilginiz varsa Schindler List mutlaka izlemeniz gereken yapıtlar arasında yer almalı! Filmin yönetmenliğini ünlü Amerikalı yapımcı ve yönetmen Steven Spielberg yapıyor. Bu harika film Oskar Schindler adındaki Yahudi iş adamının soykırıma yönelik tavrını net bir şekilde görebilirsiniz. Üstelik bu yönüyle Schindler List konusu II. Dünya Savaşı ve Yahudi Soykırımı olarak ifade edilebilir. Filmin çok özel bir yapıt olması uzun yıllardır IMDB sıralamasında ilk 10’da yer almasını sağlıyor.

Schindler’in Listesi Genel Değerlendirme

Schindler’in Listesi, 1993 yılında ABD yapımlı bir film olarak izleyiciyle buluştu. II. Dünya Savaşı Dönemi’nde Nazi Almanya’sının Polonya’ya yönelik saldırıları ve soykırım filmin temel konusudur. Filmin Schindler’in Listesi olarak anılmasının nedeni oldukça etkileyici. 1999 yılında Oskar Schindler adındaki iş insanının bavulundan çıkan liste. Çünkü bu liste Yahudilerin kurtarılması için hazırlanmış bir ferman aslında.

Yahudilerin soykırıma uğradığı bir dönemde Naziler ile başa çıkarak Yahudileri koruyup kollayan Oskar Schindler bunu yaparken zekâsını çok iyi bir şekilde kullanır. Ölüm korkusuyla saklanan insanların ölüme meydan okuyan bir adamın himayesinde olmaları onlara güç veriyor. Başlangıçta Yahudileri ucuz iş gücü olarak kullanır. Ancak vicdanı baskın gelen Oskar Schindler onlara yardım etmeyi tercih ediyor.

Mal varlığını Yahudiler için harcamaktan çekinmeyen Oskar Schindler iyi veya kötü misyonunu tamamlamak için uğraşır. Bunu yaparken SS onu hiç başıboş bırakmaz. Bir zenginin servetini hiç tanımadığı masumlar için ortaya koyması filmin dramatik yanını baskın bir şekilde gözler önüne seriyor.

Schindler’s List Oyuncuları Kim?

Oyuncu kadrosu pek çok ABD yapımı filme göre daha sönüktür. Ancak Schindler’in Listesi hiç de azımsanmayacak ölçüde bir yapım. Oskar Schindler rolünü üstlenen Liam Neeson size bütün duyguları fazlasıyla hissettiriyor. Yan rollerde bulunan Ben Kingsley, Ralph Fiennes ve Caroline Goodall da başarılı işler ortaya koyuyor.

Schindler’s List IMDB Puanı

1993 yapımı olan Schinler’in Listesi tüm zamanların en iyi 250 filmi arasında yer alıyor. 6. sıradaki yerini uzun süredir koruyan Schindler’s List IMDB puanı 8,9’dur. Bu da ne denli etkileyici bir yapım olduğunu gözler önüne sermeyi başarıyor.

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu