Dizi İncelemeleri

Sex Education Dizi İncelemesi

Sex Education 2019 da Netflix’ te yayımlanmaya başladığı günden bu yana özellikle genç nesle hitap etti ve çok büyük bir izleyici kitlesi yakaladı ama aslında dizi bu kitleyi hedeflemekle beraber dizinin asıl amacı her yaş grubundan insana aşkın ve cinsel yönelimin sınırları olmadığı, cinsel sorunların dalga konusu olmayacak türden ciddi sorunlar olduğu ve asla bu sorunlardan utanılmaması gerçeğini hatırlatmak.

Peki konusu toplum açısından bu kadar eğitim odaklı ele alınan bir dizi nasıl olur da böylesine eğlenceli ve izlemekten sıkılmayacağımız bir yapıma dönüştü?

Cevap basit ; gençler ve bitmek bilmeyen enerjileri. Dizinin başrollerinde liseli birkaç genç ve ebeveynleri var. Hepimizin bildiği üzere gençlerin duygusal bunalımlardan geçtiği dönemler olur. Dizide başrol gençlerimiz de bu durumu yaşıyorlar ve bu durumda ebeveyn desteğinin ne kadar önemli olduğu, destek almayan bir çocuğun başına gelenlerden ne kadar yanlış çıkarımlarda bulunabileceği gibi konular örneklerle gösteriliyor. Tabi bu da şöyle bir duruma sebep oluyor ; sevdiğiniz karakter normal şartlar altında çok saçma olduğunu düşüneceğiniz davranışlarda bulunabiliyor ama zaten senaryo bunun üzerine. Yani genç karakterlerin bu tür hataları, vurdumduymaz davranışları yapmasının normal olduğu kanısı empoze edilmeye çalışılmış. Ki bence bu doğrudur, başarılı ve özgüvenli bir insan çoğunlukla genç yaşında hatalar yapmış ve bu hatalarından hür iradesiyle dersler çıkarmış bir insandır. Dizide de gördüğümüz üzere başrol karakterlerimiz ne kadar ilginç davranışlarda bulunsalar da, ne kadar absürt kararlar verseler de her geçen sezon daha da olgunlaşıyor ve öğreniyorlar. Çünkü dizideki ebeveyn karakterler çocuklarının baskı altında olmadan karar vermelerine izin veriyorlar. Bu süreçte çocuklarına destek ve güven veriyorlar. Sex Education’ın senaryosu bu tür bir baskının cinsel yönelim konusunda da olmaması gerektiği fikrini ölesiye savunuyor, tabi bütün bu bilimsel ve insan özgürlüğünün temelini oluşturan dersler verilirken eğlence yönünden de ödün verilmemiş.

Uzun lafın kısası Sex Education (seks eğitimi) isminde de vurguladığı üzere bize eksik bırakıp sonraki aşamaya geçtiğimiz ya da tıkanıp kaldığımız konulardan birinde eğlence ve aşkla harmanlanmış bir eğitim veriyor.4. Sezonu merakla beklenen ve seyircilerin çoğunun hikayenin böyle bitmemesi gerektiğini düşündüğü Sex Education bence izlemeye değer, gerçekten güzel bir dizi. Şimdiden iyi seyirler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu