Dizi İncelemeleri

Sıfır Bir Dizi İncelemesi

Türkiye’de dizi kültürünü farklı bir boyuta taşımayı başaran ‘Sıfır Bir’, bir grup gencin kendi imkanlarıyla dizi çekmeye başlamasıyla hayat bulan bir yapım. Youtube’da yayınlanan ilk iki sezonu çok ciddi yankı uyandırmıştır. Sonrasında dizi Blu TV tarafından platforma alınmış ve sonraki sezonlarında heyecanı adeta zirveye taşımıştır. Türkiye’de başarı hikayesini de yansıtan bu dizi her kesimden insanın beğeniyle izlediği bir yapım olmayı başarmıştır.

Sıfır Bir’in Konusu Ne?

Bir Zamanlar Adana’da sloganıyla yayınlanan Sıfır Bir’in konusu sokaklar, suç ve cinayet. Adana’nın kötü nam salmış mahallelerinden bir tanesi olan Hürriyet’te geçer dizi. Aslında yasa dışılıklarla sokağın mücadelesini anlatıyor. Zaten dizinin silah, öldürme ve çatışma temelli olmasına rağmen aktarmaya çalıştığı mesajı Sıfır Bir dizi yorumları aracılığıyla olumlu bir şekilde yansıtılıyor. Bu nedenle de izleyiciler dizilerde pek alışık olunmayan sahnelere rağmen diziyi oldukça sevdi.

Sıfır Bir oyuncuları kim? diye sorulduğunda cevap koca bir belirsizlik. Dizi yayınlandıktan sonra çok ünlenenler olmuştur. Ancak dizinin ilk yayınlandığı sırada başroller dahil hiç kimse bir star değildi. Adana’da Hürriyet Mahallesi’nin gençleri çektikleri diziyle kendi yollarını çizdi belki de. Dizinin 3 ana karakteri Savaş (Savaş Satış), Cio(Cihangir Ceyhan) ve Özgür (Özgür Meriç)’dür. Diğer rollerin tamamında mahallenin gençleri ve Adanalılar vardır. Tabii burada bir parantezi ‘Keleş Operatörü’ olarak bilinen Cihat Sarsılmaz (Onur Akbay)’a açmalıyız. Onur Akbay aslen Diyarbakırlı’dır. Ancak mahallenin kültürünü benimseyerek diziyle ün kazanmıştır.

Sıfır Bir IMDB Puanı ve Genel Değerlendirme

Diziyi izlemek isteyen hemen herkes başlangıçta öteki olarak görülen Adanalı gençler gibi olma korkusu taşıyordu. Ancak sokaktaki mücadele, kadına şiddet ve uyuşturucuya karşı başkaldırı Sıfır Bir’in çok özel bir yere ulaşmasını sağladı. Toplam 6 sezon ve 43 bölümden oluşan dizi tamamlandıktan sonra herkesin içinde bir ukde bıraktı. Öyle ki diziden sonra bir de devam filmi olan Sıfır Bir: Herkes Sussa Biz Susmak kadına ve çocuğa karşı şiddeti oldukça iyi bir şekilde yansıtmıştır.

Dizinin IMDB’den aldığı 8,1 puan izlemeye değer bir yapıt olduğunu herkese gösterir.

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu