GenelMarvelMarvel ve DC Evreni

Spider-Man Kimdir? Karakter Tanıtımı

Hatırlar mısınız Tobey Magire’nin oynadığı Spider-Man serisini? bir çoğumuz o zamanlar ya çocouktuk yada ergen, işte herşeyi başlatan filmdi bu, kimimiz kanepeden kanepeye atlayarak ağ atmaya çalışır, kimimizde bir yerlere uçmaya çalışırdı, hatta kolunu bacağını kıranları saymıyorum bile :’)

Peki Spider-Man kimdir, bunu tam anlamıyla biliyor muyuz?

1960 yıllarında Marvel Comics tarafından yayınlanan bir çok çizgi roman yoğun bir şekilde satılıyordu,

kitlenin çoğununu gençler oluşturduğu için genç bir kahraman ile herkesi kendilerine çekmek istediler, durum böyle iken Stan Lee ve Jack Kirby, yeni bir kahraman yaratma uğraşına girdiler, mükemmel reflekslere sahip ve yerçekimine aldırış etmeden binaların arasında süzülebilen bir kahraman, Spider-Man!

İlk başlarda ön yargılı olarak “İnsanlar örümceklerden nefret ederler” mottosunun kırılamayacağını düşünselerde, en sonunda karakteri hazırlayıp Marvel başkanına iletirler.

Aradan geçen yıllar içerisinde kendisine bir çok düşman edinmiş Spider-Man, bir çok düşmanını yenmeyi başarsada, bazı alternatif evren çizgi romanlarında da ölmüş, ve yerine multi-verse’deki karakterler geçmiştir.

Green Goblin, Scorpion ve Doctor Octopus bunlardan sadece birkaçıdır.

Spider-Man ile özdeşleşmiş olan bir karakterde vardır, Venom!, lakin o ayrı bir yazının konusu.

Yıllar içerisinde az da olsa değişime uğrayan Spidey, özünde iyi bir insan olarak kalmıştır, bir çok filmi de çekilmiştir, 2002 yılında David Koepp’in yazdığı ,Sam Raimi’nin yönettiği ve Başrolunu Tobey Maguire’nin oynadığı üç filmlik serinin ilk halkası Spider-Man, izleyici tarafından tam not aldıktan sonra, Spider-Man 21.yy’a güzel bir giriş yaptı, akabinde gelen devam filmlerinin çok sevsemde eleştirmenlerden geçersiz notlar alan seri, her halükarda kült seviyesine ulaşmış, ve Spider-Man’i insanlara sevdirmiştir.

Marvel’in Sony’den 2016 yılında film haklarını alması ile Tom Holland’ın oynamış olduğu Spider-Man Homecoming ile MCU (Marvel Sinematik Evreni)’ ya dahil olan Spider-Man, ikinci film ile seyircinin karşısına çıkmayı bekliyor.

Spider-Man kimdir yazımızın sonuna geldik, dört gözle bekliyoruz seni Spidey! Yeni filmlerde, yeni çizgi romanlarda görüşmek dileği ile! Sağlıcakla kalın..

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu