GenelFilm İncelemeleriHaberlerMarvelMarvel ve DC Evreni

Spider-Man No Way Home Nasıl Başarı Elde Etti?

Spider-Man Serisinin Geleceği

Kuşku yok ki, Spider-man serisi birçok insan için muhteşem bir fantastik film ve çizgi roman serisidir. Stan Lee’in yarattığı Spider-man karakteri çizgi roman halinden sonra film serileri ile de başarıyı elde etmiştir.

Tobey Maguire Spider-Man (2002)
Tobey Maguire Spider-Man (2002-2007)

İlk olarak Tobey Maguire’ ile beyaz perdeye taşınan Spider-Man, Sony yapımcılığında 3 filme konu olmuştur. Her ne kadar üçüncü film ile ilgiyi yitirse de Tobey’li Spider-man serisi herkesin gönlünde taht kurmuştur.

Tobey Maguire Spider-Man (2002)
Tobey Maguire Spider-Man (2002-2007)
  • Spider-Man Macerası “İnanılmaz” Biçimde Devam Ediyor

Tobey’in baş rolünü üstlendiği seri bitince kollar yeniden sıvandı ve bu sefer Spider-man rolünde bizi Andrew Garfield karşıladı. Bu sefer serinin adını İnanılmaz Örümcek Adam yani Amazing Spider-Man olarak gördük.

Andrew Garfield Spider-Man(2012-2014)
Andrew Garfield Spider-Man(2012-2014)

Andrew üç Spider-man arasında en çok Spider-man olarak görmek istediğimiz oyuncu da oldu diyebiliriz. Spider-man filmlerinde dramatik kayıpları göz önünde bulundurursak belki de en üzücü kaybı Andrew’lü Spider-man yaşadı şeklinde bir çıkarımda bulunabiliriz.

İnanılmaz adından Andrew ile iki seri çekildi ve Tobey’li Spider-man kadar başarı elde etti. Ancak bu seriyi de en fazla iki film görebildik.

  • Spider-Man’in Genç Haline Merhaba Deyin

Bilindiği gibi Spider-man karakteri henüz lise çağında genç birisi. Diğer tüm insanlar gibi sıradan bir öğrenci gibi görünmeye çalışsa da hepimiz içindeki kostümü biliyoruz. Spider-Man Home Coming filmi ile başlangıç yapan Tom Halland bu serinin en genç oyuncusu oldu.

Bu sefer gerçekten henüz lise çağında bir genç ile gelen yapımcılar sonunda Spider-man’i gerçekten yansıtmayı başardı diyebiliriz. Ancak Tom Halland seriye yeni başlamadı. Bundan önce iki kez farklı Spider-man yüzü görmüştük ve Tom Halland’lı Spider-man’in başarıyı elde etmesi hiç de kolay gözükmüyordu.

Tom Holland Spider-Man(2016-?)
Tom Holland Spider-Man(2016-?)

Ancak seri yine de başarıyı elde etti ve Tom Holland’lı Spider-man için devam filmleri çekilmeye devam etti.

  • Başarı Başarısızlığın Habercisi miydi?

Tom Halland’lı seriler çekilmeye devam ederken yapımcılar fark etmiş olacak ki önceki Spider-man yüzleri sinemada aranmaya başlamıştı. Yani, izleyiciler yeni bir yüzle gelen seriyi eski halleriyle de görmek istiyorlardı.

Bu da son yapılan filmde kendini gösterdi. Yeteri kadar başarıya ulaşamayan yeni seri eski yüzleri bir araya getirerek yeni bir soluk kazandırmayı hedeflemişti. Kimileri için bu Tom Halland’lı Spider-man için zedeleyici bir şeyin olacağı düşünülse de yapımcılar için tam tersiydi.

Ki öyle de oldu. Son filmde üç Spider-man’in bir arada olması büyük bir ilgi yarattı ve inanılmaz bir gişe sağladı. Öyle ki, bir günde en çok izlenen film olma başarısını elde etmiş Avangers Endgame’i bile geçecekti. Sonuç olarak, üç Spider-man’in de bir arada olan film Tom Halland’lı Spider-man için yeni bir yelkendi.

  • Başarıyı Ne Elde Etti?

Ancak son film akıllarda birçok soruyu da beraberinde getirdi. Başarıyı Tom Halland’lı Spider-man mi yoksa sürekli önceki yüzleri arayan izleyicinin de zorlamasıyla iki eski Spider-man mi getirdi? Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişse de herkesin bildiği gibi son filmde üçünün de yer alacağı dedikoduları filme olan ilgiyi inanılmaz biçimde artırmıştı.

Öyle de oldu. Film sinemada gösterime girdikten sonra Instagram’da yayılan videolarda eski Spider-man’lerimizin geldikleri sahnelerde tüm dünyada inanılmaz bir coşku yaşanıyordu. Bu da bize gösteriyor ki belki de Tom Halland’la ölmeye ve ilgiyi yitirmeye başlayan seri eski yüzler ile yeniden canlandı. Ek olarak, sadece eski Spider-man’ler değil onların düşmanları da filmde yer almıştı. Bu da filmin başarısında önemli bir etkendi.

Sırasıyla Tobey, Andrew ve Tom

Sonuç olarak, Spider-Man No Way Home tüm dünyada büyük bir ilgi ile izlendi. Başarısını neye bağlarsak bağlayalım Spider-man serisi uzun yıllar boyunca devam edeceğe benziyor.

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Spider-man serisi bana göre Tobey’dir. Bu film başarıyı elde etmişse bunun sebebi eski spider-manlerin filmde olması oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu