Film İncelemeleriGenelKategorisizKült yapımlarVideo İçerik Yazıları

Star Wars İzleme Sırası

Luke, ben senin babanım..

Star Wars, dünyanın en sevilen serilerinden biridir. 1977 senesinde riskli bir girişim olarak görülen seri, oldukça zor bir işi başararak karşılığını almayı başarmıştır. Star Wars filmlerini sırayla izlemeye hazırsanız, birkaç seçeneğiniz var. Bu seçeneklerden en yaygın olanları kronolojik zaman çizelgesine göre Star Wars filmleri ve çıkış sırasına göre Star Wars filmleri şeklindedir. Star Wars filmleri kronolojik sıra bazında filmleri gerçek bir zaman çizelgesine göre ayarlar, böylece hikayeyi karakterler için ortaya çıkacak gibi deneyimlersiniz. İşte Star Wars izlenme sırası ve özet bilgileri…

Kronolojik Zaman Çizelgesine Göre Star Wars Filmleri

Episode I: The Phantom Menace (1999)

Genç kraliçe Amidalanın yönetiminde ilerleyen barışçıl gezegen Naboo, on yıllar sonra Luke Skywalker’ın kendi gücünün farkına vararak bir başkaldırış öyküsü yazacağından habersizdir.

Episode II: Attack of the Clones (2002)

Gezegen Naboo’ya karşı işgalin yenilgiyle sonlanmasının üzerinden tam 10 yıl geçmiştir. Skywalker 19 yaşına gelmiş ve Jedi eğitimi almaktadır.

Episode III: Revenge of the Sith (2005)

Üç yıllık bir savaşın sonrasında galaksi yeni bir gelecek istemektedir. Skywalker  ve Kenobi General Grievous’a karşı başlatıkları savaş sonucunda kahraman ilan edilmeyi hak etmişlerdir.

Solo: A Star Wars Story (2018)

Genç Solo’nun yeraltı suç dünyasındaki serüvenine eşlik edecek olan Chewbacca ve Lando gibi sevilen karakterlerle tanışmasının sergilendiği bölüm olarak sergilenmiştir.

Rogue One: A Star Wars Story (2016)

Ara dönem filmlerinin ilki olan Rogue One: A Star Wars Story, ölüm yıldızı planlarını beklenmedik bir şekilde kahramanlarının çalma görevi için birlikte çalışmasını konu almaktadır.

Episode IV: A New Hope (1977)

Skywalker her ne kadar  Jedi  olma yolunda ilerlemek istese de amcası bu duruma tam tersi şekilde yaklaşmaktadır. Tüm bunlar olurken şeytani bir imparatır galaksiyi ele geçirmekle ilgilenir ve ölüm yıldızı gemisini inşa eder.

Episode V: The Empire Strikes Back (1980)

İsyan Güçleri’nin enleri Skywalker, Solo ve Organa imparatorluk güçleri tarafından oldukça detaylı planlarla aranmaktadır. Skywalker bu macera esnasında yaratık saldırısına uğramaktan kaçamayacaktır.

Episode VI: Return of the Jedi (1983)

Skywalker ve arkadaşları Solo’yu kurtarabilmek için Tatoonie’ye gitme kararı alır. Bu yolculuk esnasında imparatorluk da büyük  bir saldırı hazırlığındadır.

The Mandalorian (2019-Günümüz)

2019 itibari ile Disney Plus üzerinde gösterime giren internet tabanlı dizi, Jedi’nin Dönüşü bölümünden beş yıl sonrasını göstermektedir.

Episode VII: The Force Awakens (2015)

Serinin yeni kahramanları Rey ve Finn temelinde gerçekleşen senaryo, hayatta kalma ve gizli görev yerine getirme gibi temalarla ilerlemektedir.

Episode VIII: The Last Jedi (2017)

Rey çevresinde dönen destansı yolculuk serinin bu filminde Finn, Poe ve Skywalker ile ilerlemektedir.

Episode IX: The Rise of Skywalker (2019)

Kylo Ren’in liderliğinde olan galaksi, bu acımasız yönetim karşısında umudunu yitirmektedir. Kylo Ren ve Rey arasındaki anlaşmazlık artmaya devam ederken birçok karışıklık da meydana gelecektir.

Çıkış Tarihine Göre Star Wars İzlenme Sırası

Kronolojik sıralamanın yanı sıra çıkış tarihine göre izlemek isteyen kitleler de mevcut. Bu  sıralamada izlemek de olay örgüsünü daha gizemli kılmaktadır. Star Wars  filmleri serisinin bu alternatif sıralamasını, sizlerle paylaşıyoruz.

 1. Episode IV: A New Hope (1977)
 2. Episode V: The Empire Strikes Back (1980)
 3. Episode VI: Return of the Jedi (1983)
 4. Episode I: The Phantom Menace (1999)
 5. Episode II: Attack of the Clones (2002)
 6. Episode III: Revenge of the Sith (2005)
 7. Episode VII: The Force Awakens (2015)
 8. Rogue One: A Star Wars Story (2016)
 9. Episode VIII: The Last Jedi (2017)
 10. Solo: A Star Wars Story (2018)
 11. Episode IX: The Rise of Skywalker (2019)

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu