Film İncelemeleri

The Godfather Film Eleştirisi

The Godfather Neden Özel ?

Bugün eleştirmenler , büyük izleyici kitleleri ve IMDB tarafından sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen ” The Godfather ” ı ele alıyoruz .

1972 yapımı filmin kazandığı sayısız ödüle ve belli başlı bilgilere geçmeden önce filmin aksiyonseverlere sıkıcı gelme olasılığı olduğunu belirtmeliyim . Evet ; italyan mafyası , acımasız patronlar , kan davaları , yönetimle iç içe aileler kulağa hoş geliyor ama filmimizde mucizelere pek yer yok . Zarif ve şık giyinen adamlar , öldülürken bundan zevk almak için değil bunu yapmak zorunda olduğu için yapan katiller , kısacası gerçek bir italyan mafyası hikayesi tadı veriyor .

Senaryo bazılarını biraz sıkabilir ama Marlon Brando ve Al Pacino başta olmak üzere müthiş bir oyuncu kadrosuna sahip olan filmde oyunculuk tabiki senaryonun önüne geçer . Bakışlar , tonlama , duyguyu aktarma , seyirciye film dışında neredeyse her şeyi unutturma … Sanırım Marlon Brando ve Al Pacino ‘ yu anlatmama gerek yok .

Filmde bazı yapımlarda gördüğünüzü aksine hayatta kalanlar şanslılar değil güçlüler oluyor hem de her seferinde . Ayrıca ailenin öneminin üstüne filmin birçok yerinde defalarca basılıyor . Filmin birçok yerinde duyabileceğiniz ezgiler de fena bir hava katmıyor ama ezgiler durunca sessizlikte Günyüzüne çıkan acımasız gerçeklik bu filme en iyi uyarlama senaryo ödülünü kazandıran önemli bir detay olabilir .

45. akademi ödüllerinde en iyi film , en iyi erkek oyuncu ( Marlon Brando ) ödüllerini alan The Godfather diğer Oscar adaylıklarında en iyi yardımcı erkek oyuncu ( Al Pacino , James Caan , Robert Duvall ) en iyi yönetmen  ( Francis Coppola , Mario Puzo ) ile yer aldı .

Amerikan sinemasının en büyük ikinci filmi seçildi , diğer ödüllerini ve başarılarını saymaya başlamamız durumunda yazımız bir hayli uzayacagi için size kısaca suç , çete , gangster filmlerini seviyorsanız ve bir  filmde oyunculuğa fazla değer veriyorsanız The Godfather filmini izlenecekler listenize almanızı öneririm .

Diğer yazılarımızda sinema evreninin bir başka bölümünü ele almak üzere , saygılarımı sunarım .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu