Video İçerik YazılarıGenelHaberler

Tüm Pixar Filmlerini Bir Araya Getiren Pixar Teorisi Nedir?

Tüm Pixar filmlerinin aynı evrende geçtiğini söylesem..

Hadi en baştan başlayalım.

Tüm Pixar filmlerini en ince detayına kadar dikkatlice izleyen bir çok Pixar hayranları, tüm Pixar filmlerinin aynı evrende geçtiğini öne sürdü, bazıları buna Pixar Teorisi derken bazıları da Pixar Cinematic Universe(Pixar Sinematik Evreni) demekten de çekinmedi. Oldukça şaşıracağınız uzun yazımıza hoşgeldiniz!

Konumuza girmeden önce bilmemiz gerekelen şey BNL şirketi

Bu şirket her ne kadar ilk başlarda dondurulmuş yoğurt yapıp satmak ile başlasa da zamanla dünyanın en iyi şirketlerinden birisi olmuş ve Yapay zeka, makine üretim şirketine dönüşmüştür. Buy and Large (Al ve Büyü) açılımıdır, yazımızda BNL olarak bahsedeceğiz.

Nerdeyse tüm Pixar filmlerinde kendilerine bir gönderme vardır.

Cars Filminden BNL göndermesi

 

 

 

Yazının başında belirttiğimiz gibi tüm Pixar filmleri aynı evrende farklı zamanlarda geçiyor. Kronolojik olarak sıralamamız gerekirse:

 • İyi Bir Dinozor (The Good Dinosour)
 • Cesur (Brave)
 • İnanılmaz Aile (The Incradibles)
 • İnanılmaz Aile 2 (The Incradibles 2)
 • Oyuncak Hikayesi 1-2(Toy Story 1-2)
 • Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo)
 • Kayıp Balık Dori (Finding Dori)
 • Ratatuy (Ratatouille)
 • Oyuncak Hikayesi 3-4(Toy Story 3-4)
 • Yukarı Bak (Up)
 • Ters Yüz (Inside Out)
 • Coco ( Coco )
 • Vol-İ Prolog (Wall-E Prologue)
 • Arabalar 1-2-3 (Cars 1-2-3)
 • Vol-İ (Wall-E)
 • Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life)
 • Sevimli Canavarlar Üniversitesi (Monster Univercity)
 • Sevimli Canavarlar (Monster Inc.)

 

 

 • Cesur (Brave)

Cesur, evrenin kapsadığı en eski tarihe dayanan filmidir. Karanlık çağlar zamanında bir İskoç krallığı hakkında olan bu film ayrıca hayvanların neden bazen insanlar gibi davrandığını gerçekten açıklayan tek filmdir.

Merida sorunlarına çözüm ararken bir sihir keşfeder ama yanlışlıkla annesini bir ayıya dönüştürür. İlerleyen kısımlarda bu sihirin bir cadı ile bağlantısı olduğunu anlar, ayrıca bu cadının insanlar gibi davranan hayvanları yanı sıra insan gibi davranan süpürgeleri de vardır. (Cansız nesneler)

Bu cadı evindeki kapılardan girip bir anda ortadan kaybolduğuna şahit oluruz. Hatta bazı durumlarda bu cadının gerçek olmadığını bile düşünürüz.

Bu cadıyı unutmayalım yazımızın en sonunda bu konuya tekrar değineceğiz.

 • İnanılmaz Aile 1-2 (The Incradibles 1-2)

Aradan geçen uzun yılların ardından 1950’lere geliyoruz, insanlık üstün ırk olmakla kalmamış süper kahramanlar bile ortaya çıkmıştır. İşte tamda bu kısımda teknolojinin getirdiği nimetlerden faydalanarak yapay zekayı insan enerjisi ile geliştirmeye çalışan BNL şirketi devreye giriyor. Filmlerin devamında ise şirketin yükselişi, süper kahramanlara güvenin azalması ile filmler bitiyor.

 

 • Oyuncak Hikayesi 1-2-3-4

Artık yavaştan günümüze doğru geliyoruz, 1990-2010’lu yılların arasını anlatan filmlerde cansız nesnelerin yani yapay zekaların benlik kazandığını görüyoruz, ama insanlar bu durumdan bihaberler. İnanılmaz Aile’deki olaylardan sonra BNL şirketinin oyuncak işine girerek daha kolay bir şekilde insan enerjisine ulaşabileceklerini fark edip güçlendiğini ve yapay zekayı insan enerjisinden geliştirdikleri biliyoruz. Yapay zekanın yavaş yavaş insanlara düşman olduğunu da görebiliyoruz.

Buzz Lightyear’ın pillerini kimin ürettiğine bakın ! BNL!

 

 

 

 

 • Kayıp Balık Nemo & Kayıp Balık Dori

Oyuncaklarda olduğu gibi kin ve nefret hayvanlara da sıçramış durumda, bunun en büyük sebebi insanların her konuda kendilerini üstün tutması ve üstün ırk olarak davranması diyebiliriz.

İnsanların Dori üzerinde deneyler yapması buna örnek olurken, Okuma yazma bilmesi de zekalarının geliştiğine işaret ediyor.

 

 • Ratatuy (Ratatouille)

Cesur filmindeki hayvanlar (Gözükmeyenlerde dahil) birbirleri ile iletişime geçmiş ve kendi benliklerini zekalarını kazanmıştır ve hayvan popülasyonu gelişmiş, hatta insanlar ile yarışır hale bile gelmiştir.

İnsanların dışında gelişen iki farklı zeka vardır, Hayvan zekası ve yapay zeka.(Canlı olmayan nesneler ve BNL şirketi)

İlerleyen safhalarda insanlar, yapay zeka ve hayvanlar arasında bir güç mücadelesi çıkacak ve büyük savaşlar olacaktır.

 

 • Ters Yüz (Inside Out)

Filmde önceden bahsettiğimiz insan enerjisinin nasıl kullanıldığını öğrenmiş oluyoruz.

 

 • Yukarı Bak (Up)

Evini kentsel dönüşüm yüzünden BNL şirketine vermek zorunda olan bir adamın hikayesini anlatan Yukarı Bak, bir dostluk ve aşk hikayesi anlatıyor, Ratatuy filminden ana karakterimiz dışında birileri hayvan zekasını keşfetmiş olacak ki kötü bir adam ( Charles F. Muntz) köpekleri anlamak için tasma icat etmiş.

Charles F. Muntz ve icat ettiği tasması.

 

 

 

 

 

 • Hadi hikayeyi birleştirelim.

Hayvanların artık kendi benlikleri, iradeleri var ve insanlardan kendi yaşam alanlarını yok ettikleri için nefret ediyorlar, süper kahraman olaylarına da sıcak bakmayan insanların bir koruyucusu da yok, Hayvanlar ve İnsanların arasında büyük bir savaş çıkmış BNL ve İnsanlar Hayvanlara karşı bir araya gelmiştir ve sonucunda BNL şirketinin Yapay zekaları savaşın kazanan tarafı olmuştur. İnsanların nesli tükenmenin eşiğindeyken geriye kalan insanlar Axiom adlı bir uzay mekiği ile uzaya gönderilir.

BNL yapay zekaları ise dünyayı tekrar eski haline getirmek için çabalar. İnsanlar dünyadan ayrılmıştır ama dünya halen insanların etkisi altındadır. İnsanların nesli tükendiğinde yaşamak için farklı kaynak arayışına giren BNL cansız nesneleri petrolü keşfeder ve gereken enerjiyi buradan kullanmaya başlar.

 

 • Şimdi 2110 Yılındayız

 • Arabalar 1-2-3

İnsanların olmadığı dünyada geriye kalan şeyler, arabalar.. bu dünyayı o kadar benimsemişler ki kendileri yarışlar düzenliyor, dünyayı geziyor ve insanların yapmış oldukları her şeyi yapıyorlar, insan gibi yaşıyorlar.

Hatta Arabalar 2’de gördüğümüz üzere bir petrol krizi olduğundan ve yeşil enerji olan Allinol‘ü kullanmaya çalıştıklarını bile görüyoruz

 

En sonunda ise yeşil enerji projesi düşünüldüğü gibi gitmediği için petrol bittiği zaman bu dünyadan geriye kalan tek şey hurda yığını oluyor, arabalarında soyları tükeniyor.

 

 • Vol-İ (Wall-E)

İnsanlara oldukça meraklı ve insan gibi duygularının olduğunu düşündüğümüz Vol-İ Hamamböceğiyle dostluk kuruyor ve insanların daha önce bu dünyada neler yaptığını araştıran yalnız bir robot.

Onu bu motivasyonu onu hayatta tutar, kirli ve sonu gelmiş dünyayı ayakkabının içine diktiği son bir fidan ile hayata geri döndürür ve dünyayı kurtarmış olur.

İkinci görseldeki ağacı Bir Böceğin Yaşamı filminde göreceğiz.

 

 

 • Yıl 2998

 • Bir Böceğin Yaşamı (A Bug’s Life)

Vol-İ filminden sonra biraz farklı şekilde evrilmiş karıncaları görüyoruz daha dayanıklı ve daha zekiler artık kendilerine ait barları, reklamları bile var, insanlar oldukça azınlık, aynı dünyada farklı bir hayat başlamış oluyor böylelikle.

Dünyanın bu kadar kirlenmesi insanların biraz daha farklı bir şekilde evrilmesine yol açmış ve insan, yapay zeka ve hayvanlar birbirleriyle tek bir formda evrilmiştir.

 

 • Newt Filmi.

Kronolojik olarak sıraladığımızda tam olarak burada (bence) bulunan iptal edilen bir Pixar filminden bahsetmek istiyorum.

 Filmin Konusu:

Gezegendeki son kalan erkek ve dişi mavi ayaklı yeni bir form türleri kurtarmak için  bilim tarafından bir araya getirildiğinde ne olur?

Aklınıza Sevimli Canavarlar geldi değil mi?

İptal edilmesine şaşırmıyorum çünkü bu konu çocukların izleyebileceği ve idrak edebileceği bir konu değil.

 

 

 • Yıl 4900-5000

 • Sevimli Canavarlar (Monster Inc.)

Uzun bir zaman aralığından sonra evrilen canavarları görüyoruz, yeni bir form ve yeni bir tür, bir sonraki evrim aşaması. İnsanların hüküm sürdüğü(Günümüz) zamanlara açılan kapılar icat ettiler ve insanları enerji kaynağı olarak kullanıyorlar, zaman makineleri gibi düşünebilirsiniz.

Zamanda geçmişe giderek insanları korkutarak bu enerjiyi alabiliyorlar (Inside Out filmine görmüştük.)

Konu çok basit canavarlar geçmişe gider ve insanları korkutup bu enerjiyi alıp kendi zaman dilimlerine dönüyorlar.

Günlerden bir gün yine zamanda yolculuk yapıp geçmişe geldiklerinde küçük bir kız çocuğunun yanlışlıkla geleceğe gelmesi işleri baştan aşağı değiştirir ve insanları güldürerek korkuttuklarından çok daha fazla enerji alabildiklerini keşfederler.

Sulley ile sıkı dostluk bağları kuran küçük kız çocuğu Boo zamanı gelince kapılardan birinden geçmişe gönderiliyor, aslında bu bir veda sahnesi. Boo kendi zamanında büyüdüğünde Sulley’i tekrar görmeyi takıntı haline getirip zamanda yolculuk edebilen bir cadıya dönüşüyor.

İşte cesur filminde gördüğümüz cadı aslında Sully’i arayan Boo :’)

İşte bundan dolayı Boo sürekli kaybolup geri geliyordu o Sully’i arıyordu.

Bunu doğrulayan en büyük kanıt Boo’nun evinde bulunan Sully şekli kazınmış bir duvar.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pixar’ın Büyük resmindeki hikaye kendini en sevdiği dostunu görmeye adayan Boo’nun ve Sully’nin hikayesini anlatıyor işte.. :’)

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu