GenelDizi İncelemeleri

Upload Dizi İncelemesi

Teknolojinin ve yapay zekanın her geçen gün daha da geliştiği günümüzde, bir zamanlar bizlere ütopik gelen şeylerin artık o kadar da hayal olmadığını görmekteyiz. İnsanlık yüzyıllardır ölümsüzlüğü bulmaya çalışmakla uğraşmış fakat başaramamıştır. Peki ölümsüzlüğün teknoloji ile mümkün olma ihtimali olabilir mi? Sanal dünyaya aktarılan bilinçlerimiz yine biz mi oluruz yoksa yapay zekanın anılarımızla olası vereceğimiz cevap kombinasyonları mı olur? Gerçek dünyayla bağlantı kurduğumuzda biz gerçekten var olur muyuz yoksa sadece kodlardan ibaret bir uygulama mı? Bir çok soru daha türetilebilir bu konu üzerine ama konumuz ve bugün incelediğimiz şey bu değil? Sizlerin de fikirlerini okumayı çok isteriz. Siz bu konuyla alakalı neler düşünüyorsunuz yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Bedenlerimiz ölse bile bilinçlerimizin sanal bir dünyada yapay zeka aracılığıyla yaşaması fikrini bir düşünsenize. İşte Upload dizisi de bu konuyu ele almakta.  

“Nathan ve Ingrid”

 

Amazon prime video’da yayınlanan üç sezonluk Amerikan bilim kurgu, komedi, dram dizisidir. Projenin tasarımcısı ve yaratıcısı Greg Daniels’dir. Dizinin müziklerini besteleyen Joseph Stephens, görüntü yönetmeni ise Amy Vincent, Simon Chapman’dır. Robbie Amell (Nathan Brown – 27 yaşında Lake View adlı dijital dünyaya yüklenen bilgisayar programcısı), Andy Allo (Nora Antony – Nathan’a dijital dünyada yardımcı olan müşteri temsilcisi), Allegra Edwards (Ingrid KannermanNathan’ın kız arkadaşı), Zainab Johnson (Aleesha – Luke’un müşteri temsilcisi, Nora’nın arkadaşı), Kevin Bigley (Luke – Eski bir asker, Nathan’ın dijital dünyadaki arkadaşı) başlıca oyuncularıdır. Gelelim dizimizin konusuna; 

“Nathan ve Luke”

 

Yakın bir gelecek olan 2033 yılında geçmektedir. Teknoloji o kadar gelişmiştir ki insanlar öldükten sonra bilinçlerini sanal dünyaya aktarıp orada sonsuza dek istedikleri gibi yaşama özgürlüğüne ulaşmışlardır. Her zaman ve her yerde olduğu gibi kapitalizm burada da karşımıza çıkıyor ve tabii ki parası olanlar cennet gibi sanal yaşam sürüyor. Eğer paranız yoksa veya belirli bir kotayı satın alabildiyseniz sadece aylık 2 gb’lık bir yaşam sunuluyor. Detay vermeyeceğim çünkü spoiler olur seyir keyfinizi kaçırmak istemem. Konudan çok dağılmadan toparlamak gerekirse, bilgisayar programcısı olan Nathan erken gelen bir ölüm yaşadığında çok pahalı olan Lakeview adlı sanal bir dünyaya zengin kız arkadaşı tarafından yüklenmesi sağlanır. Ancak kısa sürede içerisinde kendini kız arkadaşının kontrolü altında bulur. Nathan dijital dünyanın artılarını ve eksilerini bulmaya çalışırken Nora’ya da ”Angel” isimli müşteri hizmetleri temsilcisiyle tanışır. Nora çalıştığı işte olan baskılar ve hasta olan babasının dijital dünyaya yüklenmek istememesi, Nathan’a yavaş yavaş artan duyguları sebebiyle Nathan’ın öldürülmüş olabileceği fikrine kapılır. Nathan’ın yüklendikten sonra zihninde oluşan boşluklar ve unuttuğu bir takım anıları bu fikri iyiden iyiye desteklemektedir. Yaşanan macera, komedi, dram dolu anları ile seveceğiniz bir dizi çıkmakta karşımıza. Bazı sahnelerde müstehcen anlar olsa da o bazı sahneler dışında aile ile de izlenebilecek bir dizi.  

 

“Nathan ve Nora”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu