Kategorisiz

V for Vandetta Film İncelemesi

Anarşizm ve Faşizm arasında sıkışıp kalmış bir toplumun bir maske arkasına sığınarak başkaldırısını izlemek istiyorsanız V for Vandetta tam size göre bir seçenek olacaktır. Beklentilerin ötesine geçmenizi sağlayacak bu film sıra dışı yapımlar arasındaki yerini almayı başarıyor. Eğer siz de boş zamanınızı değerlendirebileceğiniz hairka bir yapım peşindeyseniz buldunuz!

V for Vandetanın Konusu

V for Vandetta, terörize olmuş bir toplumda insanların baskı altında tutularak düzenin sağlanmaya çalışıldığı bir eser olarak ortaya çıkar. Huzuru getirmek adına yönetimde sıkılaşmayı gerçekleştiren hükümet bir süre sonra demokratik temellerden ayrılarak diktatörlüğe varan bir yaklaşıma ulaşır. Bu çerçevede yönetenler ve yönetilenler arasındaki ilişkinin git gide zayıflaması halkın bir bakıma uyanış hareketine girişmesine neden olur.

Aksiyon, drama ve bilim – kurgu kategorilerindeki bu yapım 2005’te çekilmiş olmasına rağmen hala en çok izlenenlerde yer almayı başarıyor. V yani başrolümüz olan Hugo Weaving’in amacı toplumun kodlarını bozan ve huzursuzluğu sağlayan gücün üstesinden gelmek. Başlangıçta kişisel bir mücadele olarak görülse de V’nin güçlenmesiyle arkasında bir toplumu almasını sağlar. Bu kapsamda film bir başkaldırı olarak değerlendirilmelidir.

Bir çizgi romanın uyarlaması olarak karşımıza çıkan filmde karanlık sahneler ve oldukça aksiyonlu anlar vardır. Bu nedenle de aksiyon severler için filmin bir numaralı yapıtlar arasında olduğunu ifade etmek çok da abartılı bir durum olmayacaktır. Öte yandan bir başarı hikâyesi olması ve güçsüz birinin dahi olumsuzlukları yenmede güçlü olabileceği ilgi çekici bir detaydır.

V For Vandetta Oyuncuları

Kan Davası olarak da bilinen V for Vandetta’da film boyunca bir maskenin arkasına gizlenen Hugo Weaving’tir. Filmde önemli diğer rolleri ise Natalie Portman, Rupert Graves ve Stephen Rea üstlenmiştir. Oyuncu kadrosu oldukça başarılı olan filmi beyaz perdeye aktarılmasının üzerinden seneler geçmiş olmasına rağmen dikkatleri çekmeyi başarır. Bu nedenle de V for Vandetta sıra dışı bir yapımdır.

Filmin IMDB puanı 8.2’dir. Bu da V for Vandetta’nın boşuna yıllardır en çok izlenenlerde yer almadığını kanıtlar niteliktedir. Siz de bir film gecesinde baş yapıtlardan birini tercih etmek istiyorsanız bu harika filmi tercih etmelisiniz.

cemaliche

Marvel ve DC Hayranı, kim vurduya gittim gelicem.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu